Jesteś zadłużony? Sprawdź co może a czego nie może komornik?

Popadnięcie w zadłużenie może wiązać się z egzekucją komorniczą – jest ona często największą obawą dłużnika. Należy jednak wiedzieć, że prawa komornika są ograniczone – nie może on zająć wszystkiego, co jest w posiadaniu zadłużonego. Ma on swoje prawa i warto je poznać, zanim dojdzie do rozpoczęcia postępowania. Egzekucja komornicza jest zazwyczaj ostatecznością, kiedy wszystkie inne próby ściągnięcia należności nie poskutkowały. Jeśli pomimo ponagleń dłużnik nie spłaca swoich zobowiązań, może spodziewać się wizyty komornika, który ma prawo zająć i sprzedać jego własność.

Co może zająć komornik?

Jeśli wierzyciel nie ma innej możliwości odzyskania swoich należności od zadłużonego, składa w sądzie wniosek o rozpoczęcie egzekucji komorniczej. Jeśli sąd wydał wcześniej w danej sprawie tytuł wykonawczy, egzekucja długu może zostać wszczęta. Komornik może jednak działać jedynie w zakresie materiału, który został uwzględniony we wniosku złożonym przez wierzyciela. Nie może zająć większej części własności dłużnika niż ta, która została określona we wniosku.

Komornikowi wolno natomiast egzekwować część wynagrodzenia lub innych dochodów, konto bankowe oraz ruchomości lub nieruchomości należące do dłużnika. Wszystko musi jednak odbywać się zgodnie z prawem – nawet w tym obrębie uprawnienia komornika są ograniczone. W przypadku, gdy egzekwowane jest wynagrodzenie lub inne dochody za pracę, komornik może zająć równowartość trzech piątych wynagrodzenia, jeśli egzekucja dotyczy świadczeń alimentacyjnych oraz do połowy wynagrodzenia, jeśli dotyczy ona innych zobowiązań.

Wolna od zajęcia jest suma wynagrodzenia w wysokości aktualnego minimalnego wynagrodzenia (po odjęciu obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy), jednak tylko w przypadku, gdy zadłużenie nie dotyczy spłaty zaległych świadczeń alimentacyjnych.

Egzekucji może podlegać również renta lub emerytura – w tym przypadku komornik ma prawo zająć do 60% renty lub emerytury, jeśli pokrywane są świadczenia alimentacyjne i 25%, jeśli chodzi o inne zadłużenia. Tytuł wykonawczy, na podstawie którego działa komornik, może obejmować również egzekucję długu poprzez zajęcie własności dłużnika w postaci ruchomości oraz nieruchomości. Komornik ma więc prawo zająć, a następnie sprzedać np. samochód dłużnika lub należącą do niego nieruchomość (np. dom czy mieszkanie). Zajęte mogą zostać również sprzęty AGD i RTV oraz meble i wyposażenie.

Czego nie wolno komornikowi?

Działania komornika są mocno ograniczone – jest on jedynie wykonawcą egzekucji, którą orzekł sąd. Przede wszystkim, komornik nie może zająć przedmiotów koniecznych do codziennego funkcjonowania dłużnika i jego bliskich we wspólnym gospodarstwie domowym. Są to m. in. sprzęty i przedmioty potrzebne do pracy i nauki, zapas opału na okres 1 miesiąca, żywność, pościel, bielizna, ubrania, w tym ubrania służbowe.

Dokonując egzekucji, komornik może przejąć więc jedynie te rzeczy, których brak nie uniemożliwi zadłużonemu i jego rodzinie wykonywania codziennych obowiązków, pracy oraz nauki. Dodatkowo, dłużnik prowadzący gospodarstwo rolne ma prawo zachować tyle sztuk zwierząt, ile potrzeba do zapewnienia wyżywienia jemu oraz jego rodzinie (ilość sztuk to 1 krowa, 2 kozy lub 3 owce).

Egzekucji nie podlegają także otrzymywane przez zadłużonego świadczenia alimentacyjne oraz rodzinne, dodatki pielęgnacyjne i porodowe uzyskiwane z pomocy społecznej. Komornik nie ma prawa także zając przedmiotów służących do odbywania praktyk religijnych, osobistych papierów i dokumentów, leków i produktów medycznych potrzebnych na okres 3 miesięcy. Przedmioty, które mają dla zadłużonego dużą wartość również nie zostaną objęte egzekucją, jeśli mogą być sprzedane tylko poniżej ich faktycznej wartości.

Należy pamiętać, że prawem komornika jest egzekwowanie przedmiotów, którymi dysponuje dłużnik. Nie jest dla niego istotne, czy jest on faktycznym właścicielem przedmiotu. Jeśli zostanie zajęty przedmiot nie będący własnością zadłużonego, jego faktyczny właściciel powinien zwrócić się do sądu – to tam przebiegać będzie dalsze postępowanie.

2 komentarz dla wpisu: “Jesteś zadłużony? Sprawdź co może a czego nie może komornik?

  • 17 czerwca 2016 at 08:23
    Permalink

    Swego czasu pracowałem u jednego gościa, który miał różne nieprzyjemne przypadki z komornikami. Skończyło się kilkoma zajęciami mienia, w tym stan magazynowy. Było nieciekawie przez kilka miesięcy. Ale najbardziej pamiętam zdziwioną minę komornika, kiedy już brał się do plombowania 2 samochodów marki Toyota hehe ale został powstrzymany informacją, że te samochody nie są firmowe tylko z wynajmu :) Szef miał auta z http://wypozycz.net/wynajem-samochodow/ więc przynajmniej z transportem nie było problemów. Ciekawy sposób na walkę z komornikiem – wszystko wynająć :)

    Odpowiedz
  • 28 października 2017 at 11:06
    Permalink

    W mojej ocenie to komornicy mogą za dużo i zachowują się jak Mafia, według mnie ich działalność powinni bardziej opodatkować. Ostatnio czytałem na http://skarboweurzedy.pl to nasz rząd ma jakiej regulacje wprowadzić w tym temacie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.