Kalkulator importu auta – jakie są koszty sprowadzenia samochodu z USA?
Dla wielu osób posiadanie prawdziwego amerykańskiego auta to ogromne marzenie. Jest ono oczywiście możliwe do realizacji. Mowa tu o imporcie samochodu ze Stanów Zjednoczonych. Warto zatem wiedzieć, jak proces sprowadzenia auta wygląda i ile kosztuje.
Import aut z USA
W Polsce jest wielu miłośników amerykańskich marek samochodowych. Często posiadanie takiego auta wiąże się z pewnego rodzaju prestiżem. Wynika to z tego, że takich samochodów wciąż jest dość mało na polskich drogach. Trzeba jednak wiedzieć, że import auta z USA jest dość skomplikowany, zwłaszcza w porównaniu z importem pojazdu z któregoś z krajów europejskich. Największe trudności sprawiają formalności związane z transportem morskim. Osoby, które nigdy nie miały z nimi styczności mogą mieć spore problemy w ich zrozumieniu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zlecenie importu auta specjalizującej się w tym zakresie firmie. Taka firma szybko i sprawnie załatwi wszystkie formalności związane ze sprowadzeniem samochodu ze Stanów Zjednoczonych.
Kalkulator importu auta – koszy transportu
Import samochodów z USA zawsze wiąże się z określonymi kosztami. Wśród nich są oczywiście koszty transportu. Sam czas transportu auta może wynosić od 4 do 8 tygodni. Pierwszy koszt związany z transportem dotyczy dostarczenia samochodu z miejsca zakupu do amerykańskiego portu. Im większa odległość, tym koszt ten będzie większy. Kolejne koszty związane są już z samym transportem morskim. W ich skład wchodzą opłaty związane z wynajem kontenera oraz opłata za sam rejs. Koszty te wynosić mogą ok. 1000 dolarów. Na koniec pamiętać trzeba o kosztach związanych z transportem auta z portu w Europie do miejsca docelowego. Im ta odległość jest większa, tym wyższa będzie opłata firmy transportowej.
Kalkulator akcyzowy i innych podatków
Na koniec konieczne będzie opłacenie jeszcze kosztów celnych oraz akcyzy. Koszty celne zawsze opłacane są w porcie, do którego dotarł statek z samochodem. Z kolei akcyza opłacana jest już w Polsce. Jej wysokość wynosi 3,1% dla samochodów z pojemnością silnika do 2000 ccm i 18,6% dla samochodów z pojemnością silnika powyżej 2000 ccm. Pamiętać trzeba, że opłacenie akcyzy jest warunkiem rejestracji samochodu w Polsce. Na koniec konieczne będzie jeszcze zapłacenie podatku VAT.
Mimo wspomnianych kosztów, miłośników sprowadzania aut z USA do Polski nie brakuje i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Warto zatem zapoznać się z ofertą samochodów na amerykańskim rynku. Być może znajdzie się tam swoje wymarzone auto.