Rozmowa z kandydatem na pracownika – jak przeprowadzić ją przez telefon?

Przez telefon można w dzisiejszych czasach załatwić wiele codziennych, zawodowych kwestii. Dotyczy to nie tylko kontaktu z klientem, ale również rekrutacji nowych pracowników. Rozmowy kwalifikacyjne przez telefon nie są obecnie niczym nowym czy rzadko spotykanym. Wręcz przeciwnie – pozwalają znacznie usprawnić i przyspieszyć proces rekrutacji.

Jeśli firma chce realizować codzienne zadania przy wykorzystaniu telefonów, warto postawić na sprawdzone, solidne smartfony, które dają o wiele więcej możliwości niż telefony stacjonarne. Przede wszystkim, można z nich swobodnie korzystać nie tylko przy biurku i stanowisku pracy, ale również w wielu innych miejscach w firmie. Przyda się to szczególnie w czasie rozmów rekrutacyjnych, które są realizowane przez rekruterów w różnych miejscach. Aby telefony sprawdzały się w firmie w stu procentach, dobrze jest również zainwestować w sprawny i profesjonalny serwis, do którego można oddać sprzęt w sytuacji, gdy wymaga naprawy czy przeglądu. Bez względu na to, czy interesuje nas serwis apple Krakówczy firma w innej miejscowości, warto szukać dobrych i renomowanych serwisów, które cieszą się sporym zainteresowaniem klientów.

Sprawna rozmowa o pracę przez telefon

Aby przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną przez telefon, trzeba na początku zdawać sobie sprawę ze wszystkich ograniczeń, jakie mogą pojawić się w tej formie komunikacji. Przede wszystkim, osoba rekrutująca ma dosyć ograniczone pole, jeśli chodzi o ocenę zachowań niewerbalnych kandydata, jego wizerunku, pierwszego wrażenia, mowy ciała i innych kwestii, które w czasie rozmów o pracę mają spore znaczenie. Rekruter może polegać wyłącznie na komunikacji werbalnej, a więc na tym, co powie mu kandydat. Do rozmowy rekrutacyjnej przez telefon warto dobrze się przygotować, mieć spisane wszystkie pytania, jakie chcemy zadać. Dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu, nie będziemy musieli też na żywo w czasie rozmowy wymyślać poszczególnych pytań. W czasie rozmowy z konkretnym kandydatem dobrze jest mieć pod ręką jego CV, łatwiej będzie wtedy prowadzić rozmowę na temat jego wykształcenia czy doświadczenia. Szybciej również namierzymy ewentualne nieścisłości czy miejsca, w których pracownik minął się z prawdą.

Usprawnienie procesu rekrutacji

Rozmowy kwalifikacyjne przez telefon są powszechnie wykorzystywane albo jako jedyna forma rekrutacji, albo jako uzupełnienie innych form czy możliwość wstępnego przesiania kandydatów. Dzięki rozmowom telefonicznym pracodawca może zaoszczędzić sporo czasu, jaki trzeba byłoby poświęcić na spotkania na żywo. Można też rozmowy kwalifikacyjne przez telefon potraktować jako pierwszy etap. Osoby, które w tej formie komunikacji wypadną najlepiej, można wtedy zaprosić do dalszych etapów rekrutacji. Trzeba jednak mieć świadomość, że rekrutacja przez telefon nie zawsze i nie w każdej branży sprawdzi się w stu procentach. Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o kompetencje pracowników jest bowiem spotkanie face to face, w trakcie którego można ocenić nie tylko komunikację werbalną, ale również wiele innych czynników, które mają wpływ na to, że jedne osoby chcemy zatrudnić, a inne – pomimo wysokich kwalifikacji – nie do końca odpowiadają profilowi naszej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.