Kariera czy wychowywanie dziecka w domu – co wybrać?

Kiedyś sytuacja była prosta – mężczyzna zarabiał, kobieta zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci. Obecnie kobiety także chcą pracować, odnosić sukcesy, rozwijać się zawodowo. Rola gospodyni domowej przestała im odpowiadać. Wiele młodych mam dochodzi w końcu do momentu, kiedy pada pytanie, dziecko czy kariera? Co wybrać? Na to pytanie spróbujemy dziś poszukać odpowiedzi!

Karierowiczki

Żyjemy w czasach, gdzie każdy, niezależnie od płci, ma prawo wyboru, a jego decyzji nikt nie kwestionuje. Najważniejsze, by robić to, co daje nam szczęście. Jeśli kobieta pragnie spełnić się w pracy, to może śmiało to robić. Tylko czy jest w stanie zrezygnować całkowicie z rodziny? Pęd za pieniędzmi i karierą to nie wszystko. Poza tym przecież przy dobrej organizacji można spokojnie połączyć pracę z wychowywaniem dzieci. Dlatego, zanim wpadnie w wir pracy, powinna się zastanowić, co tak naprawdę jest dla niej ważne. Może pomiędzy kształceniem i zdobywanie pozycji zawodowej uda się znaleźć miejsce dla męża i dzieci?

Gospodynie domowe

Niektórym wydaje się, że gospodynie domowe mają słodkie życie. Nic nie robią, tylko siedzą w domu i zajmują się dziećmi. Oczywiście to zwykle opinia osób, które nie mają swoich dzieci, więc o ich wychowywaniu również nie mają pojęcia. Rzeczywistość typowej gospodyni domowej wcale nie jest słodka. Cały swój czas poświęca nie tylko opiece nad dzieckiem, ale również domowym obowiązkom. Pomiędzy jednym karmieniem a drugim często przygotowuje obiad dla męża, sprząta, robi zakupy, pranie i wiele innych rzeczy. I tak naprawdę w ciągu dnia rzadko kiedy ma czas dla siebie, na to, by poczytać ulubioną książkę, lub spotkać się z koleżankami na kawę. Typowa kobieta, która poświęca się dla dobra rodziny, w końcu całkowicie zapomina o sobie, a przecież ona też się liczy.

Wychowywanie dzieci czy kariera – co wybrać?

Jak dla mnie to odpowiedź może być jedna – praca i wychowywanie dzieci. Dlaczego? Po co wybierać, skoro można robić karierę i zajmować się dziećmi? Wystarczy poszukać odpowiednich rozwiązań, które pozwolą pogodzić te dwie rzeczy. Jeśli praca sprawia nam przyjemność, to po co z niej rezygnować? Przez urlop macierzyński można narobić sobie zaległości, czasami powrót do miejsca pracy jest już też niemożliwy i trzeba będzie szukać nowego zatrudnienia. Tylko czy tego chcemy? Każda kobieta ma prawo do założenia rodziny, krótkiego urlopu macierzyńskiego i powrotu do pracy. Przecież jest tak wiele możliwości, które pozwalają nam na spełnianie swoich marzeń. Możemy powierzyć opiekę nad dzieckiem dziadkom lub niani. Również powstało wiele żłobków oraz przedszkoli, które chętnie wezmą pod opiekę maleństwo. Wszystko po to, by zadowolić i pomóc rodzicom. Nasze babcie i prababcie nie miały tak wielu możliwości, więc może też dlatego siedziały w domu ze swoimi pociechami. Warto się nad tym dłużej zastanowić, na spokojnie, bez pośpiechu. Pamiętajmy, by dokładnie przeanalizować wady i zalety pracy oraz opieki nad dzieckiem, a z pewnością uda się dokonać odpowiedniego wyboru.

Tekst opracowano wspólnie ze stroną https://omade.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.