Kawiarnie w czasie pandemii. Jak koronawirus wpłynął na biznes?

Rok 2020, okazał się początkiem kryzysu finansowego dla wszystkich przedsiębiorstw oferujących swoje usługi, w oparciu o bezpośredni kontakt z klientem. Kawiarnie w czasie pandemii, musiały całkowicie zamknąć swoją działalność na okres kilkutygodniowych przymusowych obostrzeń. Jak więc kawiarnia może przetrwać pandemie koronawirusa przez cały rok?

Kawiarnia, a koronawirus: 3 możliwe scenariusze

  1. Fale zarażeń, mogą następować stopniowo, hamując nieco swój rozwój z początkiem lata i konsekwentnie maleć przez okres od 1 do 2 lat. Występowanie może się różnić obszarem i środkami bezpieczeństwa, jakie zostały wprowadzone, a tym samym stopniem łagodzenia restrykcji.
  2. Początkowa fala Covid-19 następuje wiosną 2020 roku, po czym wraca ze zdwojoną siło na jesień lub zimę. Po wystąpieniu takiego szczytu, kawiarnie będą musiały po raz kolejny poddać się restrykcjom mającym na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się infekcji.
  3. Ostatnim scenariuszem jest powolne zanikanie infekcji, wraz z końcem wiosny 2020. Ten scenariusz prawdopodobnie w ogóle nie wymagałby powrotu do restrykcji i byłaby to najbardziej optymistyczna wersja przebiegu pandemii.

Jakie zmiany mogą nastąpić po zmniejszeniu obostrzeń?

Przede wszystkim lęk przed kontaktem z ludźmi i ewentualnym zarażeniem, z pewnością zdominuje kawiarnie w czasie pandemii. Badanie Technomic wykazuje, że prawie połowa zapytanych osób w Stanach Zjednoczonych obawia się kontaktu z drugim człowiekiem, a ok. 30% populacji zadeklarowała rzadsze wizyty w kawiarniach i restauracjach.

Sporymi zmianami mogą się także okazać zmiany różnych przyzwyczajeń klientów. Konsumenci będą zwracać większą uwagę na czystość, dezynfekcje, jak i przez kogo przygotowywane są napoje lub posiłki i jakie środki ostrożności są przy tym zachowane.

W jaki sposób kawiarnie w czasie pandemii mogą się przygotować?

Po pierwsze zarówno kawiarnie jak i inne lokale usługowe, muszą wdrożyć procedury maksymalnie ograniczające kontakt człowieka z jedzeniem. Możemy pomyśleć nad zmianą przepisów lub składników do tworzenia naszych produktów, lub stworzyć zestawy do własnoręcznego złożenia i ugotowania.

Kawiarnie w czasie pandemii mogą także opierać swoją nową koncepcję na handel zdrową żywnością. Przepisy na ekologiczne kawy, dietetyczne ciasta i desery bogate w witaminy w znacznym stopniu mogą podnieść sprzedaż w dobie pandemii.

Zarówno porcjowanie jak i sposób podawania produktów, to także kluczowy punkt sprzedażowy kawiarni w czasie pandemii. Do tej pory wszelkiego rodzaju ciasta były wystawiane w całości na talerzach, co było równoznaczne z częstym kontaktem z pracownikiem. Warto więc pomyśleć nad porcjami pakowanymi indywidualnie do pojemników lub słoików, aby uniknąć zbędnego zagrożenia. Dodatkową kwestią jest ekspozycja produktów i zasady higieny. Nasze produkty nie powinny widnieć w otwartych witrynach, a miejsca przeznaczone na ich prezentacje należy dokładnie umyć po każdym kontakcie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.