Każdy dżentelmen jest smakoszem whiskey: jak dołączyć do tego zacnego grona?

Przy tak wielkiej ilości różnych rodzajów whisky – czasami można zapomnieć iż nauczenie się delektowania tym alkoholem to nieco skomplikowany proces. Niektórzy ludzie mogą od razu przejść do sedna – rozkoszować się głębią i intensywnością smaku. Inne wymagają bardziej stopniowego podejścia.

Więc jeśli jeszcze nie znalazłeś swojego sposobu na delektowanie się whiskey – to miejsce, w którym się tego nauczysz.

Jak znaleźć ulubioną whisky?

Aby w pełni cieszyć się whisky, najpierw trzeba poznać podstawy dotyczące samego jej ducha:

  • różnych stylów

  • poziomu alkoholu

  • sposobu wyboru butelki

Whisky to napój alkoholowy destylowany ze sfermentowanych ziaren. i leżakuje w drewnianych beczkach (najczęściej dębowych).

Niestety, pójście do sklepu monopolowego lub baru i oglądanie wszystkich dostępnych tam whisky może być zastraszające. Istnieje wiele terminów (single malt, whisky żytnia, whisky mieszana itp.), które nie mają większego znaczenia, chyba że trochę wcześniej się do tego przygotujesz albo zajrzysz na https://alkohol-online.pl/21-whisky.

Najprostszym sposobem na odróżnienie whisky jest narodowość, a następnie rozbicie jej na podkategorie, które dają trochę więcej szczegółów. Chociaż są to z pewnością ogólne terminy, to na pewno już w jakimś stopniu pomogą ci w wyborze.

Amerykańska whisky – jest słodsza niż inne whisky. Amerykańskie whisky muszą być destylowane w Ameryce i leżakowane w beczkach, aby mogły być etykietowane jako whisky (zwykle przez dwa lata, ale nie zawsze). Dzieli się je na dalsze podkategorie:

  • Burbon – destylowany z min. 51% kukurydzy.

  • Rye – destylowane z min. 51% żyta.

  • Tennessee – burbon destylowany w Tennessee i przefiltrowany przez węgiel drzewny.

Szkocka whisky – ma smaki dymne i ziemiste. Destylowana w Szkocji, głównie z jęczmienia, w okresie co najmniej 3 lat. Dzieli się na dalsze podkategorie:

  •  Blended Scotch – dosłownie mieszanka jednej lub więcej szkockiej whisky.

  •  Scotch single malt – destylowany w jednej destylarni ze słodowego jęczmienia.

Irlandzka whisky – jest lekka, ale bardziej cierpka niż kanadyjska whisky. Destylowana w Irlandii, przez okres co najmniej 3 lat.

Kanadyjska whisky – jest lekka i owocowa. Destylowana w Kanadzie – min. 3 lata. Są to zazwyczaj mieszanki.

Znajdziesz również zawartość alkoholu na etykietach whisky. Może być oznaczony bezpośrednio jako procent. W whisky znajdziesz od 40% do 60%.

Najlepszym sposobem na wybranie whisky dla siebie jest tak naprawdę wybranie konkretnego stylu i spróbowanie kilku różnych whisky w tym obrębie. Wypróbuj na początek tanią butelkę, potem ze średniej półki, a na końcu tą najdroższą i porównaj je. Oczywiście nie musisz robić tego za jednym zamachem: daj sobie czas kilku miesięcy z każdą kupioną butelką i poznaj ich smaki dogłębnie. Prawdopodobnie na początku nie będziesz w stanie stwierdzić zbyt dużej różnicy w ich smaku, ale kiedy spróbujesz burbona z 45% alkoholem, a potem z 50%, na pewno zauważysz różnicę w tych 5%.

Z biegiem czasu twoje kubki smakowe dojrzeją, będziesz mógł przynajmniej częściowo odróżnić różne smaki i różne style whisky.

Zobacz również stronę https://wszywkaalkoholowapoznan.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.