Nowe kierunki i nowe możliwości – Krosno staje się miastem akademickim!

Uczelnia, w której kładzie się tak duży nacisk na kształcenie praktyczne, a wiedza teoretyczna jest zawsze wpajana w towarzystwie konkretnych umiejętności zawodowych – musiała być w końcu przyjęta do grona prestiżowych polskich akademii. Tak właśnie stało się dnia 1 stycznia 2023 roku w związku z przemianowaniem KPU w Krośnie na Państwową Akademię Nauk Stosowanych. Jak to się stało, co z tego wynika i jakie daje perspektywy? Jeśli interesuje Cię ten temat – zapraszamy do lektury!

KPU jako Państwowa Akademia Nauk Stosowanych zyskuje nowe perspektywy!

Uczelnia w Krośnie od momentu, gdy została mianowana jako Akademia Nauk Stosowanych zyskuje dużo więcej niż sam prestiż w środowisku naukowym. Dzięki temu zyskuje nowe kierunki możliwości rozwoju, zarówno w zakresie kształcenia swoich studentów, jak i rozwoju samych prac badawczych. Interesujące możliwości współpracy i opcje brania udziału w naprawdę innowacyjnych projektach – to wszystko czeka w przyszłości uczelni, a samo miasto Krosno może od teraz cieszyć się statusem miasta akademickiego i w związku z tym przyciągać młodych ludzi godnych wiedzy i poszerzenia swoich horyzontów.

Dzisiaj Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie już jako Państwowa Akademia Nauk Stosowanych może się pochwalić prestiżem, który będzie znakiem rozpoznawczym placówki na rynku edukacji krajowej, jak i międzynarodowej. Nie da się ukryć, że to duży krok naprzód dla Uczelni, która edukuje i kształci już od ponad dwóch dekad. Można się też spodziewać, że teraz możliwości rozwojowe będą jeszcze pełniej i efektywniej wykorzystywane. Status Akademii daje bowiem dużo więcej uprawnień, perspektyw i możliwości.

Co zyska Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie dzięki przemianowaniu na Państwową Akademię Nauk Stosowanych?

Wiele! Nie chodzi o sam prestiż, choć wiadomo – to ma ogromne znaczenie i naprawdę warte jest podkreślenia. Do tego dochodzi chociażby możliwość samodzielnego prowadzenia kierunków, co nie było możliwe do tej pory. Taki awans dla uczelni ma naprawdę wielkie znaczenie dla jej rozwoju i przyszłych perspektyw.

Przepisy ustawy o szkolnictwie wyższym, które pozwoliły symbolicznie zmienić nazwę z KPU na PANS to więc zdecydowanie więcej niż sam symbol. Warto w tym miejscu podkreślić, iż wyłącznie najlepsze uczelnie zawodowe mogą nazywać się Akademiami Nauk Stosowanych i zanim uda się im zyskać taki status – musi być przygotowana wcześniej odpowiednia aplikacja, która trafi na biurko Ministra. Uczelni w Krośnie się to udało i dzisiaj jest już znana jako Akademia Nauk Stosowanych i można śmiało założyć, że będzie znana jeszcze bardziej. Nie każda uczelnia, która chce być PANS może nią być. KPU się to udało.

Jakie wymagania trzeba spełniać, aby dołączyć do prestiżowego grona PANS?

• wyjątkowa oferta edukacyjna,
• określona liczba nauczycieli i studentów,
• czas funkcjonowania uczelni.

KPU się udało. Zachęcamy do śledzenia poczynań Akademii – na pewno będzie się wiele działo. W końcu ważne jest, aby skorzystać z otwartych perspektyw i możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.