Obsługa klienta w sklepie stacjonarnym – w jakiej branży najbardziej kuleje?

Choć sklepy internetowe nieustannie się rozwijają i przyciągają nowych klientów, nie oznacza to, że sklepy stacjonarne nie mają już racji bytu. Zarówno jedna, jak i druga forma działalności ma swoją grupę klientów, którzy na pewno zawsze będą korzystali z ich usług. Warto jednak mieć świadomość, że w dzisiejszych czasach prowadzenie sklepu stacjonarnego jest zdecydowanie droższe, a także może na co dzień powodować sporo problemów z funkcjonowaniem.

W każdym sklepie, bez względu na branżę, ważny jest nie tylko produkt, wystrój sklepu, korzystne ceny, ale również jakość obsługi. To właśnie pracownicy sklepu mają ogromny wpływ na to, jak czują się klienci, czy są dobrze obsłużeni i czy zdecydują się wrócić do niego raz jeszcze. Dobra i przyjazna obsługa przyciąga klientów, natomiast kiepska obsługa zdecydowanie odstrasza. W niektórych branżach jest pod tym względem całkiem dobrze, w innych natomiast klienci obsługiwani przez pracowników sklepu wychodzą z niego dosyć mocno zdegustowani.

Nie chodzi tylko o uśmiech i bycie miłym

W dobrej obsłudze klienta nie chodzi jedynie o to, by sprzedawca był miły i przyjaźnie nastawiony do klienta. W sklepie sprzedawca jest też bowiem doradcą, który powinien odpowiadać na pytania, doradzać konkretne produkty, wiedzieć, od jakich producentów pochodzą, czym się charakteryzują, jakie mają wady i zalety. Bez względu na to, czy jest to leżanka warsztatowa, rowerek stacjonarny, aparat fotograficzny czy kostka brukowa, sprzedawca powinien o produkcie wiedzieć praktycznie wszystko. W rzeczywistości jednak bywa różnie. Obsługa klienta kuleje nie w tych sklepach, w których robi się codzienne zakupy, a w sklepach specjalistycznych, w których klienci są bardziej wymagający, bo poszukują określonych produktów. W takich sklepach świetnie sobie radzą pracownicy z dużym stażem i doświadczeniem. Nowy narybek wśród sprzedawców radzi sobie natomiast sporo gorzej.

Warto szkolić pracowników

Bez względu na branżę, w jakiej działa sklep, warto zadbać o to, aby jego pracownicy regularnie przechodzili szkolenia z obsługi klienta, a także ze znajomości oferowanych produktów. Wbrew pozorom, bycie sprzedawcą to nie taka prosta sprawa. Nie wystarczy stać na kasie czy się uśmiechać. Dobry sprzedawca musi być odpowiednio przeszkolony, mieć właściwe podejście do klienta, znać się na negocjacjach, systemach sprzedaży, często też na psychologii czy łagodzeniu konfliktów. Obsługa klienta wymaga kompleksowego podejścia, które z pewnością zostanie zauważone i docenione. Klienci, którzy w sklepach czują się dobrze zaopiekowani, najczęściej są o wiele bardziej zadowoleni z zakupów. Nawet, jeśli kupią produkty, które nie do końca ich satysfakcjonują, z pewnością jeszcze nieraz wrócą do sklepu, w którym zostali profesjonalnie potraktowani. W obliczu dużej konkurencji w każdej branży, wszystkie sklepy powinny stawiać na wysoki poziom obsługi klienta. Słaba jakość obsługi z pewnością zostanie zauważona i może okazać się powodem odpływu klientów i słabego prosperowania sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.