Klimatyzacja i piece: jak ze sobą współpracują w polskich domach?
Domowe systemy ogrzewania i chłodzenia składają się z wielu komponentów, które współpracują ze sobą, aby zapewnić optymalny komfort w domu. Systemy klimatyzacyjne współpracują z systemem ogrzewania, więc na modernizacje systemu chłodzenia będzie miała wpływ wydajność systemu ogrzewania.
Większość domów w Polsce jest ogrzewana za pomocą pieców, których są główne typy: węglowy, na gaz ziemny, olej i prąd. Istnieją również rozwiązania do ogrzewania domów bez pieców, takie jak pompy ciepła i kotły parowe, które współdziałają z systemami klimatyzacji w sposób podobny do pieców. Niektóre domy mogą mieć również systemy ogrzewania strefowego, takie jak:
-
grzejniki przypodłogowe,
-
promiennikowe ogrzewanie podłogowe,
-
piece opalane drewnem.
Jak działają piece domowe?
Piece różnią się rodzajem zużywanej energii, co wpływa na sposób, w jaki wytwarzają ciepło. Ale kiedy piec wytworzy ciepłe powietrze, jest ono rozprowadzane w ten sam sposób, niezależnie od rodzaju energii.
Klimatyzatory i piece – jak współpracują?
-Piec ogrzewa powietrze zimą, a dmuchawa rozprowadza powietrze w mieszkaniu.
-Wężownica parownika AC usuwa ciepło i wilgoć latem.
-Linia kondensatu przenosi nadmiar wilgoci do odpływu podłogowego.
-Sprężarka zapewnia cyrkulację czynnika chłodniczego przez wężownicę parownika i odprowadzanie ciepła na zewnątrz.
-Dostarczane jest do domu chłodne lub ciepłe powietrze.
-Termostat ustawia temperaturę dla Twojego komfortu.
-Powietrze wraca do pieca w celu klimatyzacji.
-Wilgotność jest dodawana do wody.
-Powietrze w domu jest oczyszczane przed recyrkulacją.
Gdy temperatura w domu spadnie poniżej ustawienia termostatu na ogrzewanie, termostat wysyła dwa sygnały: jeden do pieca, aby rozpocząć cykl ogrzewania, a drugi do silnika dmuchawy, aby uruchomić wentylator klimatyzacji. Elementy grzejne pieca odbierają sygnał i włączają się. W piecach gazowych i olejowych paliwa te są uwalniane przez zawory, aby wytworzyć otwarty płomień. W piecach elektrycznych energia elektryczna zasila elementy grzejne, które są jak duże wersje elementów w elektrycznych grzejnikach.
Ciepło jest przekazywane do powietrza. W piecach elektrycznych jest to po prostu kwestia wystawienia elementów grzejnych na działanie powietrza. W piecach gazowych i olejowych płomienie ogrzewają element zwany wymiennikiem ciepła, zamkniętą komorą, która ogrzewa otaczające go powietrze. Silnik dmuchawy i wentylator przepychają ciepłe powietrze przez kanały i otwory wentylacyjne, podnosząc temperaturę w domu. Termostat wykrywa moment, w którym temperatura wewnętrzna osiągnie żądany poziom i wysyła sygnały do wyłączenia pieca i silnika dmuchawy.
Zadbaj o wygodę i energooszczędność domu, śledząc wykorzystanie systemu jakim jest klimatyzacja w mieszkaniu Poznań. W sieci internetowej znajdziesz wszystkie informacje potrzebne do śledzenia zużycia energii i zachowania efektywności energetycznej. Warto z nich skorzystać z korzyścią dla siebie, swojego portfela, jak i całej ziemi – którą się wspiera rozsądnymi decyzjami w zakresie ogrzewania i klimatyzacji.
Autor tekstu: Krzysztof Maniak z właściciel firmy KLIMATECHNIKA z Poznania.