Małe kocięta w domu – co zrobić, by było im dobrze?
Gratulujemy podjęcia decyzji o opiece i uspołecznieniu kociąt! Spędzanie czasu z tymi maluchami – choć niesie dużo pracy, będzie również świetną zabawą. Mamy mnóstwo wskazówek, jak pomóc małym kotkom poczuć się swobodnie w towarzystwie ludzi i pomóc im wyrosnąć na kochające zwierzęta towarzyszące.
Pomóż kociętom poczuć się komfortowo
Po pierwsze, ustaw im legowisko, w którym będą przebywać, i upewnij się, że jest ponad poziomem podłogi – koty czują się bezpieczniej, jeśli znajdują się wyżej, gdzie mogą zobaczyć swoje otoczenie. Po wprowadzeniu kociąt do środka i ustawieniu ich w tym miejscu, daj im początkowy dwudniowy okres dostosowawczy, zanim spróbujesz zbyt mocno sprzymierzyć się z nimi – zmiana scenerii może być stresująca! Kiedy zaczniesz spędzać z nimi czas, zacznij od powolnego poruszania się i mówienia cichym głosem, a także staraj się wyciszać głośny telewizor lub muzykę. Dla bardzo młodych kociąt kojącą techniką jest owinięcie tykającego zegara w ręcznik – przypomina im to bicie serca ich mamy.
Po kilku dniach spędzonych z tobą spróbuj zostawić włączony telewizor lub radio, aby mogli przyzwyczaić się do głosów i dźwięków innych osób. Jeśli w pobliżu nie ma innych zwierząt domowych, możesz zostawić ich legowisku w ruchliwej części domu, na przykład w salonie, aby mogły zacząć widzieć i słyszeć inne obszary domu.
Jak każdy, kocięta pozytywnie reagują na pozytywne doświadczenia, a negatywnie na negatywne. Nie powstrzymuj się! Nagradzaj kocięta, gdy robią coś dobrze, lubią wymyślać przytulanki i unikać besztania.
Jeśli miot kociąt jest powolny w kontaktach towarzyskich, możesz rozdzielić kocięta na pojedyncze legowiska lub przestrzenie, aby mogły bardziej polegać na ludziach. Lub możesz spędzić trochę czasu sam na sam z każdym. Kiedy poczują się bardziej komfortowo, mogą ponownie spotkać się ze swoimi braćmi i siostrami.
Bądź cierpliwy! Plucie, syczenie i ukrywanie się są wyrazem strachu, a nie oznakami agresji.
Przekonaj je… jedzeniem!
Kocięta uwielbiają jedzenie- a podawanie im jedzenia zachęca ich do interakcji z tobą, a także tworzy pozytywne skojarzenia. Trzymaj blisko ich suchą karmę przez cały dzień, ale kiedy podajesz mokre karmy, zostań w pokoju, aby kojarzyły się z jedzeniem i zaczęły ci ufać. Jeśli na początku się boją, spróbuj dać im jedzenie na łyżce. Z biegiem czasu przesuń talerz z jedzeniem bliżej ciała, siedząc w pokoju, aż talerz znajdzie się na twoich kolanach, a kocięta wygodnie się do ciebie czołgają, aby się do niego dostać.
Po raz pierwszy głaskaj kocięta podczas jedzenia, aby pozostały na miejscu. Zacznij głaskać ich małe twarze, podbródki i za uszami, a potem zacznij głaskać całe. Poświęć też trochę czasu na trzymanie kociąt i nagradzaj je karmą dla kotów w puszkach lub karmą dla niemowląt o smaku kurczaka na łyżce – kocięta uwielbiają jedzenie dla niemowląt! Upewnij się, że nie ma cebuli – jest toksyczna dla kotów. Nie dawaj kociętom jedzenia na palcu i nie pozwól im bawić się dłonią, gryźć ani drapać. Ukąszenie nawet młodego kotka może być bolesne!
Więcej wskazówek znajdziesz tutaj: https://abc-kot.pl/