Konsultacje psychologiczne dla pracowników – na jakie stanowiska będą niezbędne?
Zdrowie psychiczne jest częścią naszego codziennego życia – w domu, w zabawie i w pracy. Ma wpływ na nas wszystkich, bezpośrednio czy pośrednio, czy zdajemy sobie sprawę z tego, czy nie. To, co czujemy, jak myślimy i współżyjemy z tymi, którzy nas otaczają, może mieć silny wpływ na ich samopoczucie i nasze.
Utrzymanie zdrowia umysłowego jest podobne do tego jak dbamy o fizyczną sprawność – trzeba w to włożyć świadomy wysiłek, aby stawić czoła naprężeniom, wyzwaniom i wymaganiom, których doświadczamy, nawet na co dzień, i nadal radzić sobie z funkcjonowaniem w pozytywny i wydajny sposób. Opanowanie własnego samopoczucia jest pierwszym i najważniejszym krokiem w utrzymaniu ogólnego, zdrowego środowiska życia również i w pracy, w której to przecież spędzamy większą część naszego żywota.
Konsultacje psychologiczne są konieczne w pewnych szczególnych rodzajach karier i pełnią one dwojaką funkcję – po pierwsze mają zapewnić pracodawcę, że nadajesz się do danego zawodu i poradzisz sobie z obciążeniem psychicznym z nim związanym, jak również zdobędziesz dla siebie wiedzę, że jesteś w stanie utrzymać równowagę psychiczną w zdrowiu – mimo iż zaangażujesz się w taki, a nie inny zawód.
O jakich stanowiskach mowa? Oto kilka przykładów:
• Operator.
• Kierowca zawodowy.
• Pracownik na wysokich wysokościach.
• Ochroniarz.
• Zawodowy wojskowy.
• Kurator.
• Sędzia.
• Komornik.
Przygotowujesz się do któregoś z tych stanowisk? W drugiej części naszego artykułu dowiesz się jak i gdzie szukać specjalisty, który wykonuje konsultacje psychologiczne dla pracowników w profesjonalny sposób.
1. Zapytaj swojego lekarza bądź przyszłemu pracodawcy.
Jeśli ufasz swojemu lekarzowi, poproś go o polecenie ci psychologa, który specjalizuje się w tym zakresie. Lekarz może wskazać kogoś, z kim już miał pozytywne doświadczenia w przeszłości. Zawsze też o rekomendacje możesz zapytać swojego przyszłego pracodawcy.
2. Zrób research.
Zapytaj znajomych i rodziny, czy nie znają jakichś dobrych psychologów. Na pewno masz przyjaciół, którzy już musieli skorzystać z takich konsultacji w przeszłości.
3. Wyszukaj psychologa z odpowiednią wiedzą.
Poszukaj kogoś, kto ma doświadczenie w pracy z klientami w odniesieniu do stanowiska jakie chcesz objąć. Psychologowie zwykle koncentrują się na określonych grupach lub rodzajach konsultacji. Kandydaci na twojego psychologa mogą mieć obszary zainteresowania wymienione na swojej stronie internetowej – jeśli nie to być może będziesz musiał zapytać. Zatem, jeśli nie możesz znaleźć informacji na stronie internetowej kandydata, zapytaj go bezpośrednio o zakres zainteresowań bądź telefonicznie. Na pewno uzyskasz konkretną odpowiedź.
4.Sprawdź referencje psychologa.
Dobry psycholog będzie licencjonowany przez państwo lub jurysdykcję, w której działa. Jest to licencja, która jest odnowiona tylko dla psychologów, którzy wykazują kompetencje i dbają o przestrzeganie etyki zawodowej, a takiego szukasz prawda?
Pamiętaj, że tu chodzi o zdrowie nie tylko twoje, ale i innych – stąd te obowiązkowe konsultacje
Podobno mają wprowadzić obowiązkowe testy psychologiczne dla kierowców indywidualnych. Słyszał ktoś coś o tym przepisie? Ja jestem akurat na etapie szukania jakiejś szkoły jazdy z Krakowa ale już teraz dochodzą mnie słuchy o podnoszeniu wymagań dla młodych kierowców. Trochę mnie to niepokoi.
Polecono mi następujący gabinet psychoterapeutyczny: http://www.psychoterapia-bydgoszcz.eu Mam jednak wątpliwości, czy psychoterapeuta ma w zakresie konsultacji takie same kompetencje jak psycholog?