Kontrakty futures – vademecum inwestora

Kontrakt futures lub terminowy to umowa kupna albo sprzedaży waluty, towaru lub innego instrumentu finansowego po ściśle określonej cenie w danym przedziale czasowym w przyszłości.

Czym wyróżniają się futures?

W opozycji do najbardziej tradycyjnych rynków spot, transakcji futures nie rozlicza się natychmiast. Handel kontraktami terminowymi jest oparty na grze minimum dwóch kontrahentów. Zawierają oni pomiędzy sobą umowę określającą rozliczenie przedmiotu takiego kontraktu w ściśle określonej przyszłości. Światowy rynek futures nie pozwala natomiast inwestorom na bezpośredni zakup bądź sprzedaż aktywów fizycznych lub cyfrowych. Traderzy na globalnych rynkach futures handlują kontraktami, natomiast rzeczywisty obrót aktywów odbędzie się dopiero w przyszłości czyli już po wykonaniu kontraktu.

Aktualnie mnóstwo rynków kontraktów futures skupia się wokół rozliczeń gotówkowych. Co to oznacza w praktyce? Otóż na zakończenie danego kontraktu rozliczana jest jedynie równoważna wartość gotówkowa aktywa bazowego, do którego odnosi się zawarty kontakt. Nie dochodzi natomiast do czysto fizycznej wymiany towarów. Nawet początkujący inwestorzy mogą przejść do handlu kontraktami terminowymi na platformach brokerów tj. Saxo Bank Polska, które zapewniają dostęp do ponad 200 kontraktów futures, m.in. na indeksy, metale, energię, stopy, produkty rolnicze czy FX z giełd na całym świecie.

Do czego przydają się kontrakty terminowe?

Dwa główne powody wynalezienia futures to tzw. hedhing oraz zarządzanie ryzykiem. Co więcej kontrakty terminowe wyróżnia krótka ekspozycja. Oznacza to, że inwestorzy mają możliwość stawiania na wyniki aktywów , czyli spadek lub wzrost ceny nawet jeśli fizycznie nie są w posiadaniu tych aktywów. Futures zapewniają również dostęp do dźwigni. W ich przypadku możliwe jest wystawienie zleceń, które nawet kilkunastokrotnie przewyższają wartość inwestorskiego portfela.

Bezterminowe kontrakty futures

Bezterminowy kontrakt w przeciwieństwie do tradycyjnego futuresa, nie posiada żadnej daty wygaśnięcia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, raz otwartą pozycję można trzymać tak długo, jak to się podoba traderowi. Co więcej handel kontraktami perpetual jest oparty m.in. na cenie indeksowej aktywa bazowego czyli tzw. Index Price. W praktyce nie jest to nic innego jak średnia cena danego aktywa z rynków spot, na których ono występuje. W przeciwieństwie do kontraktów terminowych, bezterminowe futures bardzo stosunkowo często zamyka się po cenie równej lub zbliżonej do ceny bazowego aktywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.