Koszty postawienia budynku firmowego – czy są niższe na własnej działce?

Wielu przedsiębiorców z biegiem czasu i w miarę rozwoju firmy decyduje się na stawienie własnej siedziby zamiast korzystanie z wynajętych pomieszczeń. To dobre rozwiązanie w przypadku, gdy firma doskonale radzi sobie finansowo i dobrze rokuje na przyszłość. Trzeba jednak mieć świadomość, że koszty postawienia budynku firmowego są dosyć wysokie. Warto więc dobrze przekalkulować budowę siedziby firmy, aby nie nadwyrężyła ona firmowego budżetu.

Budowa siedziby firmy najlepsza jest na własnej działce. Dzięki temu odpadają wszelkie koszty związane z dzierżawieniem czy inną formą wynajmu gruntów. Trzeba jednak pamiętać o takich kosztach, jak wykonanie dobrego projektu, uzbrojenie terenu i przygotowanie go pod budowę, a także o wszystkich kosztach związanych z samą budową. Zanim zdecydujemy się na postawienie firmowego budynku, warto najpierw wybrać dobrą i sprawdzoną działkę. Jej wybór nie powinien być przypadkowy, a dobrze przemyślany.

Sprawdzona i dobra działka

bramy wjazdowe koszalinDziałki na sprzedaż można znaleźć w różnych lokalizacjach, jednak nie zawsze będą one dobre pod rozwój firmy i biznesu. Przed wszystkim, siedziba firmy musi znajdować się w miejscu z dobrym dojazdem i miejscami parkingowymi, aby klienci, kontrahenci, a także pracownicy nie mieli problemów z parkowaniem swoich aut. Co więcej, wiele firm ma też sporą flotę samochodów służbowych, na nie też musi znaleźć się miejsce na firmowym parkingu. Jeśli lokalizacja nie będzie pozwalała na wykonanie dużego parkingu czy garażu na wszystkie auta, warto rozważyć szukanie innego miejsca na budowę. Czasem na etapie planowania nie widać wielu problemów, które mogą pojawić się w przyszłości.

Częste podróże służbowe

Budowa siedziby firmy jest ważna z wielu względów. Pozwala na poprawienie wizerunku firmy, daje możliwości rozwoju, rozbudowywania poszczególnych działów czy tworzenia zupełnie nowych. Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach potrzebna jest nie tylko siedziba do przyjmowania klientów, ale również wychodzenie do tych klientów czy ich aktywne szukanie. W wielu firmach pracownicy na co dzień podróżują służbowo po całym kraju i nie tylko. Do różnych kosztów firmowych związanych z utrzymaniem siedziby trzeba więc doliczyć hotele, koszty dojazdów, a także wszystkie inne wydatki, jakie związane są z podróżami służbowym. Te koszty często są o wiele ważniejsze niż inwestycja w nową siedzibę. Właściciel firmy powinien więc rozważyć pod każdym względem, czy nowa siedziba na aktualnym etapie rozwoju firmy jest mu w rzeczywistości potrzebna i czy koszty inwestycji nie będą nadmiernym obciążeniem dla codziennych firmowych finansów. Jeśli firma dopiero się rozwija i nie jest w stu procentach stabilna finansowo, lepiej jest inwestować w poszerzanie rynków zbytu i szukane nowych klientów, a inwestycję w nową siedzibę można zostawić na później.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.