Kredyt na firmę – czy mamy prawo się rozmyślić?
Wiele osób, które decydują się na założenie własnego biznesu, sięga po finansowe wsparcie w bankach. Kredyty na firmę można dziś otrzymać w różnej wysokości, co pozwala na sfinansowanie przedsiębiorstwa na starcie. Zanim jednak sięgniemy po kredyt, zawsze warto w stu procentach upewnić się, czy jest on nam potrzebny i czy na pewno będziemy w stanie regularnie go spłacać. Brak terminowego regulowania zobowiązań zawsze bowiem prowadzi wyłącznie do większych problemów finansowych.
Kredyt na firmę to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku braku gotówki na start. W ofercie prawie wszystkich banków można dziś znaleźć sporo produktów finansowych przeznaczonych dla klientów biznesowych. Można więc otrzymać kredyt na starcie działalności, ale również różnego rodzaju kredyty na inwestycje, rozwój firmy czy nawet na sfinansowanie bieżącej działalności w sytuacji, gdy firma ma przejściowe kłopoty finansowe.
Ważna ocena wiarygodności finansowej
Aby otrzymać kredyt na firmę, trzeba przejść cały proces wnioskowania, podobnie jak w przypadku klientów indywidualnych. Firmy, które już funkcjonują na rynku muszą przedstawić przede wszystkim swoją kondycję finansową, a także zaświadczenia o tym, że nie zalegają z jakimikolwiek opłatami, także w ZUS czy urzędach skarbowych. Na tej podstawie analitycy bankowi są w stanie ocenić wiarygodność finansową firmy i przyznać kredyt w odpowiedniej wysokości. Nowe firmy muszą natomiast przedstawić biznesplan lub mieć jakiekolwiek zabezpieczenie. W ich sytuacji trudno bowiem mówić o analizie kondycji finansowej czy poziomu przychodów. Proces wnioskowania o kredyt trwa najczęściej kilka dni, jednak gdy decyzja kredytowa jest pozytywna, kredyt jest uruchamiany w bardzo krótkim czasie i dodatkowe środki finansowe trafiają na firmowe konto. Czas uruchomienia kredytu może nieco się różnić w zależności od konkretnego banku, najczęściej jednak jest to kilka dni.
Czy można zrezygnować z kredytu?
Wiele firm sięga po kredyty w sytuacji, gdy mają przejściowe kłopoty finansowe. Często jednak już na etapie wnioskowania czy po pozytywnej decyzji kredytowej okazuje się, że jednak znajdują się środki na bieżące działanie firmy czy też na nowe inwestycje. W takiej sytuacji kredyt wydaje się niepotrzebny i lepiej jest zrezygnować z niego, zamiast decydować się na spłacanie przez lata dodatkowych rat. Z kredytu, podobnie jak z pożyczek pozabankowych, można zrezygnować w określonym czasie. Dzięki temu nie ponosi się żadnych opłat, w szczególności oprocentowania, które stanowi dosyć duży koszt kredytu. Jeśli mamy pewność, że dodatkowe środki nie są nam potrzebne, warto kredyt jak najszybciej zwrócić, jeśli nie upłynął jeszcze przepisowy czas zwrotu i oczywiście, jeśli środki nie zostały naruszone. Dzięki temu firma nie będzie ponosiła kosztów, a jednocześnie będzie miała łatwiej w przyszłości, gdy jednak się okaże, że w którymś momencie funkcjonowania konieczne będzie sięgnięcie po dodatkowe finansowanie.
Polecamy:
– Kredyt konsolidacyjny ranking — styczeń 2021