Kredyt na firmę – jakich zaświadczeń potrzebujesz?
Choć wydawać by się mogło, że osoby fizycznie mają większe problemy z uzyskaniem kredytu – praktyka pokazuje, że jest całkowicie odwrotnie. Największą komplikacją w całym procesie starania się o kredyt jest konieczność przedstawienia dokumentów, szczególnie tych związanych z dochodami.
Tak – przedsiębiorstwa mają pod górkę
Od czego zacząć przede wszystkim od odpowiedniego podejścia i nastawienia. Nie można z góry zakładać, że mam firmę to kredyt się mi należy – gdyż w ten sposób sami komplikujemy sobie sprawę. Musimy w tym wszystkim korzystać z odpowiednich środków, poszukać odpowiednich formularzy.
Uwaga – jeśli ktoś sądzi, że zaświadczenie z ZUS wystarczy – jest w błędzie. Zaświadczenie z US o zaleganiu również nie jest wystarczającym dokumentem. Nie chodzi też o samo posiadanie odpowiednich formularzy – ale też o to, by odpowiednio je wypełnić. Lepiej zrobić to dobrze na samym początku, bowiem jest to spora oszczędność czasu i pieniędzy – swojego i pracowników banku. Jeśli jesteśmy już przy pracownikach, mała wskazówka do zapamiętania: nie możemy liczyć na to, że przy niepełnej bądź nieprawidłowo wypełnionej dokumentacji pracownik banku nagnie zasady. Nie ma się co łudzić – nie zrobi tego. Jeśli zależy Ci na możliwie jak najszybszym pozyskaniu kredytu musisz krok po kroku postępować zgodnie z zaleceniami. Niczego nie przeskoczysz. Etap za etapem. Dlatego ważne jest mieć odpowiednie podejście i przyświecać ci powinna cierpliwość.
Tak zrobisz – masz kredyt [prawie] jak w banku!
Wracając do tematu samej dokumentacji wiemy, już że bankom nie wystarczy sprawdzenie płynności firmy i sprawdzenie jej dochodów. Biorą one pod uwagę również wskaźniki:
→ struktura zobowiązań
→ struktura należności
→ wskaźnik rotacji zapasów.
Co generuje konieczność dostarczenia kredytodawcy kolejnych niezbędnych dokumentów. Dzięki temu bowiem bank będzie wiedział więcej na temat sposobu funkcjonowania twojej firmy, także w odniesieniu do wykorzystania kapitały własnego.
Sposób prowadzanie księgowości – tak na to również patrzy.
Trzeba być transparentnym, inaczej można mieć znacznie utrudniony dostęp do kredytów. Konieczne jest wykazanie, że regularnie płaci się podatki, jak również że nie ma się najmniejszego nawet problemu co do opłacania wszystkich składek ubezpieczeniowych. Jeśli takimi cechami wykazuje się twoja firma – masz ogromne szanse na kredyt.
źródło: http://procredito.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-auta
Poniżej lista dokumentów potrzebnych do złożenia w baku:
• wniosek kredytowy
• zaświadczenie o wpisie do ewidencji
• zaświadczenie o nadaniu nr REGON
• opcjonalnie: zaświadczenie KRS, umowa spółki, statut spółki
• zaświadczenie o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej (NIP) przez US
• dokumenty stanowiące o dochodzie firmy, takie jak:
→ księgi handlowe, rachunek zysków i strat za ostatni rok rachunkowy czy też deklaracje podatkowe za koniec poprzedniego roku
Może być również potrzebna księga przychodów i rozchodów, karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany czy też opinia innych banków dotycząca posiadanego tam zadłużenia. Przygotuj się rzetelnie i bądź dobrej myśli. że pierwsze kroki warto skierować tam, gdzie nasza działalność prowadzi swój rachunek.
Posiadając firmę i starając się o kredyt będziemy potrzebować zaświadczenia z ZUS o nie zaleganiu w składkach. Zaświadczenie wydają od ręki. Oczywiście jeśli nie zalegamy w opłatach