Kredyt pod zastaw mieszkania – czy jesteś chroniony?

Potrzebujesz pilnie dużej sumy pieniędzy, lecz nie wiesz skąd je wziąć? Mógłbyś wystąpić do banku o kredyt, ale czy Twoja zdolność kredytowa jest odpowiednia? Spokojnie! Rozwiązaniem może być kredyt lub pożyczka hipoteczna. Posiadanie własnego mieszkania nie tylko gwarantuje nam możliwość mieszkania w nim, lecz także umożliwia zaciągnięcie kredytu pod zastaw. Obecnie hipoteka to jedno z najlepszych zabezpieczeń twojego zobowiązania dla banku. A jakie zabezpieczenie my uzyskujemy? Czy kredyt pod zastaw zapewnia jakąś ochronę? Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim się zdecydujesz na taki krok.

Kredyty i pożyczki pod zastaw

Kredyty i pożyczki pod zastaw cieszą się dużym zainteresowaniem. Zanim jednak zdecydujemy się skorzystać z takiego rozwiązania, powinniśmy poznać kilka istotnych faktów. Przede wszystkim na kredyt pod hipotekę można przeznaczyć tylko na cel związany z nieruchomością. W praktyce oznacza to, że uzyskane pieniądze można przeznaczyć na zakup, remont mieszkania, jego modernizację, przebudowę itp. Pożyczki pod zastaw mieszkania i domu są zwykle korzystniejsze, ponieważ uzyskane środki można przeznaczyć na dowolny cel. Co więcej, pożyczka pod zastaw jest o wiele korzystniejszym rozwiązaniem od kredytu gotówkowego czy samochodowego. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, w przypadku pożyczki nie musimy tłumaczyć, na jaki cel będą przeznaczone pieniądze. Nie trzeba się też rozliczać z ich wykorzystania.

Ochrona kredytobiorcy

Kredyty i pożyczki pod zastaw są bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno dla banków, jak i dla kredytobiorców. Gwarantują świetne zabezpieczenie dla banków – w razie niespłacenia zaciągniętego zobowiązania, bank może przejąć naszą nieruchomość. Z kolei kredytobiorca otrzymuje gotówkę, której tak bardzo potrzebował. Jednak, czy oprócz tego, otrzymuje jakąś ochronę? Mimo wszystko kredyt pod zastaw mieszkania weźmiemy na kilka lat. Skąd mamy mieć pewność, że kiedyś nie będziemy mieć kłopotów ze spłatą zadłużenia? Warto wiedzieć, że obowiązuje ustawa, która mówi, że banki mają obowiązek oferowania restrukturyzacji kredytu, gdy kredytobiorca nie będzie w stanie go spłacać. Dopiero, jeśli restrukturyzacja nie przyniesie efektu, kredytobiorca będzie miał sześć miesięcy na sprzedaż swojego mieszkania. Co to znaczy w praktyce? Jeśli w ciągu tych kilku lat wpadniemy w kłopoty finansowe i w ich konsekwencji nie będzie nas stać na spłatę rat w wyznaczonym terminie, możemy wystąpić do banku z wnioskiem o restrukturyzację kredytu. Otrzymamy nowy plan spłaty oraz ustanowione zostaną raty w dogodnej dla nas wysokości. Wszystko po to, by umożliwić spłatę zadłużenia, nawet jeśli miałaby się odwlec w czasie. Jeśli nie dostosujemy się do nowych warunków, bank da nam pół roku na sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką i zwrot zadłużenia.

Trzeba przyznać, że wprowadzane zmiany w udzielanych kredytach i pożyczkach pod zastaw są korzystne i w pewnym sensie zapewniają nam ochronę przed ewentualną stratą mieszkania, egzekucją komorniczą i mieszkaniem pod mostem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.