Kredyty konsolidacyjne – czy je też możesz spłacić wcześniej?

Kredyty konsolidacyjne, tak jak wszystkie inne zobowiązania trzeba spłacać terminowo. Czy jednak istnieje możliwość jego wcześniejszego spłacenia? Sprawdzamy!

Każdy z nas marzy o tym, by wyjść z zadłużenia. Dlatego, jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami, staramy się jak najszybszej spłacie zaciągnięte zobowiązań. Niestety nie wszystkie banki pozwalają na szybszą spłatę kredytu konsolidacyjnego, bo tym samym zmniejszy się jego kwota, a to oznacza dla banku mniejszy zysk. Co to dla nas oznacza? Czy nie mamy szans na szybsze wyjście z zadłużenia?

Konsolidacja zadłużenia a odpowiednia umowa kredytowa

Jeśli decydujemy się na konsolidację zadłużenia i zawarcie umowy kredytowej, to należy zwrócić uwagę na jej treść. Warto zadbać o to, by kredytodawca zawarł w niej informacje o tym, że w przypadku poprawy naszej sytuacji finansowej będziemy mieli możliwość wcześniejszej spłaty zaciągniętego zobowiązanie bez konieczności spłaty odsetek. Kredytodawcy nie patrzą na takie zapiski zbyt przychylnie, ponieważ im wyższa kwota pożyczonego kapitału, tym większe odsetki są nam naliczane. W chwili, gdy uda nam się go spłacić wcześniej kredyt obniżymy jego koszt, a to oznacza dla kredytodawcy straty finansowe.

Jak szybciej spłacić kredyt konsolidacyjny?

Mając odpowiednią ilość wolnych środków finansowych, można je jednorazowo wpłacić na konto zaciągniętego kredytu. Gdy to zrobimy, musimy następnie zgłosić się do instytucji, która udzieliła nam kredytu i poprosić o zaliczenie wpłaconych pieniędzy na poczet wcześniejszej spłaty kredytu. Z reguły wiąże się to z wypełnieniem adekwatnych formularzy, więc bez wystosowania prośby, wpłacone środki będą leżały na nieoprocentowanym koncie, a bank automatycznie będzie z niego pobierał co miesiąc kwotę potrzebną na spłatę kolejnej raty.

Wcześniejsza spłata kredytu konsolidacyjnego

Jak się okazuje, nie dość, że istnieje szansa na wcześniejszą spłatę kredytu konsolidacyjnego, to jeszcze jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie. Dlatego mając odpowiednie środki, warto korzystać z takiego rozwiązania. Jeśli natomiast nie posiadamy większej gotówki, dobrze by było pomyśleć nad opracowaniem planu oszczędnościowego, który pozwoli nam zebrać gotówkę na pokrycie spłaty kredytu. Nawet spłata tylko części kredytu zapewni nam trochę oszczędności, a tym samym będziemy mogli podreperować domowy lub firmowy budżet. Mając na uwadze, że wiele instytucji niechętnie zgadza się na ewentualną wcześniejszą spłatę kredytu, warto dopilnować, by taki zapis znalazł się w umowie kredytowej. Jeśli dana instytucja się na to nie zgodzi, lepiej udać się gdzie indziej.

Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy wcześniejsza spłata kredytu konsolidacyjnego jest możliwa, to powinien sprawdzić swoją umowę kredytową lub skonsultować się z doradcą banku lub parabanku, w którym zaciągnięte było zobowiązanie. Nic nie tracimy pytając, zwłaszcza, że wcześniejsza spłata kredytu konsolidacyjnego pozwala nam całkiem sporo zaoszczędzić.

Artykuł opracowany wspólnie z https://www.habza.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.