Rozmowa o pracę w księgowości – jak wyróżnić się na tle innych kandydatów?

To się dzieje! W końcu zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną dotyczącą stanowiska księgowego, którego szukałeś. Nie masz pewności, czego się spodziewać, ale wiesz, że chcesz dać z siebie wszystko, przygotowując się na 100%, bo praca w miejscu takim jak biuro rachunkowe była Twoim marzeniem, a sama księgowość Katowice pasją od zawsze.

Możesz zacząć od przejrzenia najczęściej zadawanych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ale nie poprzestawaj na tym – upewnij się, że przygotujesz się na bardziej szczegółowe pytania do wywiadu związane z księgowością.

Czego szukają rekruterzy u przyszłych księgowych?

Zdaniem rekruterów z branży księgowej najbardziej pożądani kandydaci mają doświadczenie w pracy w rachunkowości publicznej dużej firmy. Ale jeśli tego nie masz, nie pozwól, by cię to zniechęciło! Istnieje wiele innych umiejętności i doświadczeń, które możesz wykazać, aby wyróżnić się na tle innych.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowiska księgowe ważne jest, aby wykazać się zdrową mieszanką zarówno umiejętności technicznych, jak i miękkich. Jednym z największych mitów, jakie można usłyszeć o księgowych, jest to, że godzinami siedzą przed komputerem, patrząc na liczby i śmieszne formuły w programie Microsoft Excel bez kontaktu z ludźmi. Wręcz przeciwnie: księgowi muszą wykazać się umiejętnościami w różnych dziedzinach, aby odnieść sukces w poszukiwaniu pracy, takich jak:

  • komunikacja,
  • zaangażowanie klientów,
  • analiza danych,
  • zarządzanie czasem.

Menedżerowie ds. Rekrutacji będą chcieli wiedzieć, że Twoje umiejętności pisania są na najwyższym poziomie – w końcu możesz sporządzać raporty z audytu, tworzyć dokumenty robocze, opracowywać i edytować sprawozdania finansowe oraz w razie potrzeby dostarczać aktualizacje swoim klientom wewnętrznym lub zewnętrznym. Komunikacja werbalna? Silne umiejętności komunikacji werbalnej są ważne dla Twojego sukcesu w księgowości, ponieważ będziesz rozmawiać z klientami, wewnętrznymi lub zewnętrznymi, w prawie każdym aspekcie swojej pracy.

Zarządzanie czasem i ustalanie priorytetów

Księgowi wykonują różnorodne zadania, zwłaszcza podczas księgowania na koniec miesiąca, końca kwartału i końca roku. Zaledwie w ciągu jednego dnia możesz być na spotkaniach z klientami i poza nimi, sporządzać dokumenty robocze, przeglądać dokumentację finansową i przechodzić przez procesy księgowe klientów. Ważne jest, aby umieć dobrze pracować, gdy dzieje się wiele rzeczy naraz, i wiedzieć, jak zorganizować pracę, aby zadania były wykonywane na czas.

Doświadczenie techniczne

Nie ma wątpliwości, że księgowość to dość techniczna rola. Dlatego rekruter zwykle sprawdza doświadczenia kandydatów z różnymi narzędziami i oprogramowaniem księgowym. Programy księgowe służą do przygotowywania sprawozdań finansowych, zapisów księgowych, uzgadniania kont i wykonywania innych ważnych procedur księgowych. Będziesz pracować z tymi narzędziami każdego dnia, więc rekruterzy chcą mieć pewność, że posiadasz wiedzę i jesteś na bieżąco z najnowszymi technologiami w zawodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.