Wybór noży kuchennych – na co zwracać szczególną uwagę?

Noże kuchenne to obowiązkowy element wyposażenia każdej kuchni. Trudno sobie bowiem wyobrazić przygotowywanie codziennych potraw bez krojenia, siekania, szatkowania, filetowania mięsa czy ryb. Warto więc zadbać o to, by mieć pod ręką akcesoria naprawdę dobrej jakości, takie, które będą nam służyły bezproblemowo przez długie lata.

Wybierając noże kuchenne, zwłaszcza gdy nie do końca znamy się na gotowaniu, nie zwracamy uwagi na wiele czynników. Bardzo często wybieramy produkty, które po prostu są przystępne cenowo czy ładnie się prezentują. Bo i faktycznie producenci noży kuchennych dbają o to, by były one bardzo efektowne, estetyczne, często designerskie. Trzeba jednak mieć świadomość, że noże należą do tych elementów, które mają być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. To, jak wyglądają, ma zdecydowanie drugorzędne znaczenie.

Jak wybierać noże kuchenne?

Bez względu na to, czy interesuje nas tasak kuchenny, nóż do krojenia mięsa czy chleba lub cały zestaw noży kuchennych, warto zapoznać się przede wszystkim z ich parametrami. To ważne, z jakiego rodzaju stali zostały wykonane, jakie mają powłoki, a także elementy dodatkowe, które zwiększają funkcjonalność oraz wygodę użytkowania. Noże powinny być przede wszystkim ostre – nie tylko na początkowym etapie użytkowania, ale również przez długi czas. Słabej jakości noże mają to do siebie, że dosyć szybko ulegają przytępieniu i ich użytkowanie z dnia na dzień może być coraz trudniejsze. Dlatego też warto stawiać na jakość, gdyż noże mają wtedy odpowiednią ostrość przez długi czas.

Lepszy zestaw niż pojedynczy nóż

W poszukiwaniu odpowiednich noży kuchennych, dobrze jest wybierać całe zestawy niż kupować każdy nóż pojedynczo. Przede wszystkim, będzie to rozwiązanie korzystne pod względem finansowym – w zestawach zawsze jest taniej niż przy zakupie pojedynczych sztuk. Dotyczy to także noży z wyższych półek cenowych. Mając zestaw noży możemy mieć pewność, że w jego skład wchodzą noże o różnym przeznaczeniu, co pozwoli na bezproblemowe wykonywanie wszystkich prac kuchennych. Zestaw noży ma też znaczenie wizualne, szczególnie gdy trzymamy je gdzieś na wierzchu w stojaku czy na specjalnych podstawkach. Wtedy wszystkie noże prezentują się tak samo, co ma również wpływ na harmonię i porządek w kuchni. Jeśli chcemy mieć noże, które będą nam służyły przez wiele lat nawet intensywnego gotowania, warto stawiać na produkty od dobrych producentów, znanych w branży gastronomicznej i specjalizujących się w takich akcesoriach. Owszem, noże można kupić nawet w marketach, ale ich jakość pozostawia wtedy wiele do życzenia i trudno się po nich spodziewać wysokiej jakości czy trwałości. Oszczędzanie na nożach kuchennych sprawi, że trzeba będzie je po prostu częściej wymieniać. Nie jest to dobre rozwiązanie, bo finansowo może wyjść zdecydowanie drożej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.