Kurs na wózki widłowe – co musisz o nim wiedzieć, zanim się zdecydujesz?

Jeśli myślisz o rozpoczęciu kariery jako operator wózka widłowego, musisz przejść kurs. Nie jest to w każdym kraju wymóg prawny, ale zdecydowana większość renomowanych magazynów nie zatrudni cię bez tego. A nawet jeśli to zrobią, prawdopodobnie i tak skończy się na tym, że pójdziesz na kurs szkoleniowy, zanim nawet usiądziesz za kierownicą wózka widłowego. Ale co pociąga za sobą szkolenie w zakresie wózków widłowych? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć.

Dlaczego ważne jest szkolenie z wózków widłowych?

Szkolenie w zakresie wózków widłowych jest niezbędne do pracy w magazynie. Wózki widłowe są dużymi, ciężkimi maszynami, których zadaniem jest podnoszenie dużych, ciężkich ładunków. Może się to wydawać oczywiste, ale jeśli dojdzie do wypadku z udziałem wózka widłowego, prawdopodobne jest, że spowodują one duże szkody, przy dużych kosztach finansowych dla firmy. Co gorsza, możliwe jest również, że ktoś zostanie poważnie ranny. Z powodu tych zagrożeń każdy kierownik magazynu nie pozwoli nikomu obsługiwać wózka widłowego bez odpowiedniego szkolenia. Pomyśl o tym w ten sposób – nie dostaniesz się za kierownicę samochodu bez żadnych lekcji. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku wózka widłowego.

Co pociąga za sobą szkolenie z wózków widłowych?

Zależy to wyłącznie od tego, jak zaawansowana jest Twoja wiedza przed kursem. Jednak większość kursów wózków widłowych skupia się na nowicjuszach lub doświadczonych operatorach, którzy potrzebują odświeżenia.

Kursy nowicjuszy obejmą wszystko, co musisz wiedzieć o obsłudze wózka widłowego, od praktycznych umiejętności operacyjnych, po zdrowie i bezpieczeństwo oraz wszystko pomiędzy. Kurs zazwyczaj rozpoczyna się sesjami poświęconymi bezpieczeństwu i przepisom, których celem jest sprawienie, by uczący się byli na bieżąco z aspektami prawnymi, dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa oraz egzaminowania, będąc operatorami wózków widłowych.

Musisz także nauczyć się bezpiecznie załadować wózek widłowy; przeciążony wózek widłowy może być niezwykle niebezpieczny, więc jest to kluczowa umiejętność! Następnie zostaniesz poproszony o wykonanie testu teoretycznego, który przetestuje Cię na tym, czego się nauczyłeś. Pod koniec kursu dowiesz się, jak obsługiwać wózek widłowy i kontrolować go. Pod warunkiem, że zdasz zarówno teorię, jak i ocenę praktyczną, otrzymasz certyfikat i zostaniesz w pełni certyfikowanym kierowcą wózka widłowego!

Jeśli planujesz odświeżenie, kurs skupi się bardziej na tym, abyś mógł przyspieszyć wdrażanie najnowszych przepisów i prawodawstwa. Ocenią także twoje praktyczne umiejętności i upewnią się, że do czasu ukończenia kursu nie zapomniałeś niczego, co naprawdę ma znaczenie.

Jak długo trwa szkolenie w zakresie wózków widłowych?

Warto powtórzyć raz jeszcze: kurs w zakresie wózków widłowych jest niezbędne do pracy w magazynie. Znowu zależy to od tego, jakiego rodzaju kursu potrzebujesz. Jeśli jesteś kompletnym początkującym, powinieneś spodziewać się pięciu dni roboczych w centrum szkoleniowym – jest wiele rzeczy, których musisz się nauczyć zanim będziesz mógł uzyskać certyfikat. Jednak niektóre https://www.kursy-szeliga.pl/skumulują całą niezbędną naukę w trzy dni.

Polecamy:
Dobre warunki w pracy w Holandii? To nie mit

Artykuł powstał we współpracy z Industrial

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.