Kwalifikacje w zawodzie – kilka przydatnych informacji

Kształcenie zawodowe to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim zdobyciu kwalifikacji i umiejętności, które pozwolą na rozpoczęcie pracy. Trzeba jednak pamiętać, że zanim będzie można pracować w wybranym zawodzie, trzeba zdobyć nie tylko wiedzę, ale również zdać wszystkie wymagane egzaminy zawodowe.

Potwierdzeniem kwalifikacji zdobytych w danym zawodzie jest dyplom zawodowy, który otrzymuje się dopiero wtedy, gdy posiadamy wszystkie certyfikaty zawodowe, wymagane w podstawie programowej dla danego zawodu. Trzeba więc przygotować się na zdawanie kilku lub kilkunastu egzaminów, które najczęściej odbywają się po zakończeniu semestru lub roku nauki. Dzięki temu krok po kroku zdobywamy kolejne kwalifikacje w zawodzie, które pozwolą nam w przyszłości na zdobycie dobrego zatrudnienia.

Jak wyglądają egzaminy zawodowe?

Egzaminy zawodowe we wszystkich branżach są podzielone na część teoretyczną oraz praktyczną. Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 50 procent punktów z teorii oraz 75 procent punktów z praktyki. Każdy egzamin zawodowy ocenia poziom opanowania zarówno wiedzy, jak i umiejętności z zakresu jednej kwalifikacji dla danego zawodu, która jest wyodrębniona w podstawie programowej. Dzięki temu uczeń czy słuchacz może skupić się na nauce w jednym konkretnym obszarze, a następnie zabrać za kolejny. Nie trzeba zdawać jednego egzaminu zawodowego dotyczącego wszystkich kwalifikacji. Przygotowania do egzaminu warto jednak rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Przyda się rozwiązywanie testów, arkuszy egzaminacyjnych, zdobywanie dodatkowej wiedzy, ale również ćwiczenia praktyczne. Sama wiedza teoretyczna, nawet zdana na 100 procent nie wystarczy, aby uzyskać certyfikat z danej kwalifikacji. Pamiętajmy też, aby w czasie nauki korzystać z arkuszy egzaminacyjnych i testów przygotowanych pod nową podstawę programową. Od 2019 roku egzaminy i zakres obowiązującego materiału są inne niż wcześniej, dlatego warto uczyć się z aktualnych materiałów.

Warto pilnować terminów i zasad

Aby zdobyć, kwalifikacje zawodowe, trzeba nie tylko zdobyć wiedzę i umiejętności, ale również mieć certyfikat, który będzie je potwierdzał. Dlatego też uczniowie szkół zawodowych, techników, a także słuchacze centrów kształcenia ustawicznego czy szkół policealnych powinni zapoznać się ze szczegółowymi harmonogramami zgłaszania się na egzamin. Jeśli przegapimy te terminy, trzeba będzie na egzamin czekać do kolejnego terminu, co może utrudnić dalszą edukację lub zdobycie dyplomu zawodowego potwierdzającego kwalifikacje w konkretnym zawodzie. W przypadku uczniów i słuchaczy egzaminy są obowiązkowe. Jeśli ktoś do niego nie przystąpi, będzie to oznaczało, że nie zaliczył semestru lub całego roku edukacji. Warto więc zadbać o to, by do wszystkich egzaminów podchodzić na bieżąco. Uzupełnienie braków w certyfikatach zawodowych może być bowiem później mocno utrudnione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.