Lean Management – od pomysłu, po różne branże
Prawdopodobnie słyszałeś o koncepcji Lean Management i jej rosnącej popularności w świecie biznesu. Ale nie martw się, jeśli nie. W następnych kilku akapitach zapoznasz się z Lean.
W rzeczywistości nie jest zaskoczeniem, że Lean Management jest obecnie szeroko rozpowszechniony w różnych branżach. Dzięki podstawowym wartościom i pozytywnemu wpływowi na ogólną wydajność firm koncepcja Lean wydaje się być uniwersalnym narzędziem zarządzania.
Możesz zastosować koncepcję Lean w każdym procesie biznesowym lub produkcyjnym, od produkcji po marketing i rozwój oprogramowania.
Metodologia Lean opiera się na bardzo prostych pomysłach:
-
dostarczaj wartość z perspektywy klienta
-
eliminuj marnotrawstwo (rzeczy, które nie wnoszą wartości do produktu końcowego)
-
ciągłe doskonalenie
Więc teraz, kiedy znasz podstawową ideę, pogłębmy i poznaj podstawowe zasady Lean Management i skąd się bierze.
Co to jest Lean Management i jak to się zaczęło?
Zanim zaczniesz od podstawowych zasad Lean, musisz zdać sobie sprawę, że metodologia Lean polega na ciągłym doskonaleniu procesów pracy, celów i ludzi.
Zamiast próbować zachować całkowitą kontrolę nad procesami pracy i skupić się na centrum uwagi, Lean Management zachęca do wspólnej odpowiedzialności i wspólnego przywództwa.
Oto dwa główne filary metodologii Lean:
-
Szacunek dla ludzi
-
Ciągłe ulepszenia
W końcu dobry pomysł lub inicjatywa może narodzić się na dowolnym poziomie hierarchii, a Lean ufa ludziom, którzy wykonują tę pracę, mówiąc, jak należy to zrobić.
Obecnie Lean Management to koncepcja szeroko stosowana w różnych branżach. Jednak faktycznie wywodzi się z systemu produkcyjnego Toyota, ustanowionego około 70 lat temu.
Narodziny Lean
Pod koniec lat 40. XX wieku, kiedy Toyota położyła podwaliny pod Lean Manufacturing, dążyli do ograniczenia procesów, które nie przynoszą wartości produktowi końcowemu.
W ten sposób udało się osiągnąć znaczną poprawę wydajności, wydajności, czasu cyklu i efektywności kosztowej. Dzięki temu znaczącemu wpływowi myślenie Lean rozprzestrzeniło się na wiele branż i ewoluowało do 5 podstawowych zasad Lean Management, zgodnie z opisem Lean Management Institute.
Rzeczywiście, pojęcie Lean wymyślił John Krafcik (obecnie dyrektor generalny prowadzącego przez Google projektu Waymo) w artykule z 1988 roku „Triumph of Lean Production System”.
Lean a rozwój oprogramowania
W 2003 roku Mary i Tom Poppendieck opublikowali książkę „Lean software development: an Agile Toolkit”. Książka opisuje, w jaki sposób możesz zastosować początkowe zasady Lean do tworzenia oprogramowania. Ostatecznie rozwój oprogramowania Lean sprowadza się do 7 zasad. Na początku nie zyskał popularności, ale kilka lat później stał się jedną z najpopularniejszych metod tworzenia oprogramowania.
Lean Startup (Czym jest Lean w biznesie?)
Eric Ries, inżynier i seryjny przedsiębiorca, opracował metodologię opartą na zasadach Lean, jako tą która ma pomóc startupom odnieść sukces. W 2011 roku wsadził wszystkie swoje pomysły do książki „The Lean Startup”. Zachęcamy do zapoznania się z nią, bowiem jest tam bardzo dobrze wyjaśniona koncepcja, która składa się z 5 podstawowych zasad, które mają na celu pomóc startupom być bardziej elastycznym i reagować na zmiany.