List motywacyjny – jak go napisać?
List motywacyjny jest często wymaganym dokumentem podczas procesu rekrutacji do pracy. Jeżeli będzie on dobrze napisany, to nawet pomimo niewielkich braków w CV, możesz otrzymać wymarzoną posadę. Z naszego artykułu dowiesz się jak poprawnie napisać list motywacyjny oraz jakich błędów należy unikać.
Czym tak naprawdę jest list motywacyjny?
W liście motywacyjnym kandydat na pracę powinien opisać jaka jest jego motywacja, aby podjąć oferowaną posadę. Osoba powinna wypisać wszystkie argumenty, które mówią o tym, że chce on podjąć tę konkretną pracę. Ponadto za pomocą listu motywacyjnego kandydat o pracę może zaprezentować swoje atuty, doświadczenie oraz opisać umiejętności.
Rzeczy, które musi zawierać list motywacyjny:
- Zacznij go tak, abyś został zauważony
Nie da się ukryć, że rekruter dziennie otwiera kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt listów motywacyjnych. Wstęp dobrego listu powinien zachęcić i zaciekawić pracownika działu HR Twojej wymarzonej firmy, do przeczytania dokumentu. Pamiętaj również, aby dokładnie sprecyzować do kogo kierujesz list.
- Napisz dlaczego akurat ta oferta Cię interesuje
Wyjaśnij co skłoniło Cię do tej konkretnej pracy. Opisz dokładnie swoje doświadczenie, które zgodne jest z posadą na którą aplikujesz. Jeżeli jednak zmieniasz branżę, to również powinieneś opisać dlaczego akurat na taką, na którą właśnie aplikujesz. Pamiętaj, że pracodawca ceni sobie szczerość.
- Wyjaśnij, dlaczego Ty powinieneś być zatrudniony
Poprzednia część służyła Ci, abyś wyjaśnił dlaczego chcesz pracować w tej firmie, w tym natomiast musisz przekonać rekrutera, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko. Musisz zaprezentować swoje wszystkie atuty, które zachęcą firmę do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Zastanów się co jest w szczególności oczekiwane od pracownika na tym stanowisku i jeżeli spełniasz te cechy – wypisz je. Pamiętaj, aby nie powielać informacji z CV, w liście motywacyjnym nie o to chodzi. Tutaj należy opisać w dokładny sposób swoje doświadczenie oraz poprzeć je dowodami jak na przykład zrealizowane projekty, zadania, w których wykorzystałeś swoją wiedzę. Nie wstydź się chwalić swoją wiedzą i dokonaniami. Jeżeli nie masz jeszcze doświadczenia w pracy, ponieważ jesteś uczniem lub studentem – wypisz swoje doświadczenie z koła naukowego lub wolontariatu. Dobrze widziane będzie również opisanie swoich cech charakteru, które będą pomocne podczas pracy na danym stanowisku.
- List motywacyjny powinien być napisany formalnym językiem
W liście motywacyjnym używaj form grzecznościowych. Pamiętaj również, aby tekst dobrze wyglądał, dlatego więc należy go w odpowiedni sposób sformatować. Dokument musi być w stu procentach czytelny i przejrzysty. Wyjustuj tekst oraz podziel go na akapity. jeżeli chodzi o szatę graficzną – postaw na prostotę.
Jakie mogą być błędy w liście rekrutacyjnym?
Czy wiesz, że głównym powodem dla którego list trafia do wyrzucenia jest brak oryginalności? Tekst ma być o Tobie, nie kopiuj treści z internetu, ponieważ rekruter doskonale zna formułki, które można w nim znaleźć. Nie wymyślaj również nieprawdziwych historii w liście, ponieważ na rozmowie kwalifikacyjnej wszystko będzie zweryfikowane. Kłamstwo pogrzebie Twoje szanse na dostanie posady. Powielanie wszystkich informacji z CV też jest błędem – ponawiamy, że w liście rekrutacyjnym nie chodzi o suche informacje, firma w taki sposób ma Cię lepiej poznać. Dlatego więc musisz w nim podać konkrety i argumenty, które podeprą Twoje doświadczenie oraz umiejętności.