List motywacyjny – jak go napisać?

List motywacyjny jest często wymaganym dokumentem podczas procesu rekrutacji do pracy. Jeżeli będzie on dobrze napisany, to nawet pomimo niewielkich braków w CV, możesz otrzymać wymarzoną posadę. Z naszego artykułu dowiesz się jak poprawnie napisać list motywacyjny oraz jakich błędów należy unikać.

Czym tak naprawdę jest list motywacyjny?

W liście motywacyjnym kandydat na pracę powinien opisać jaka jest jego motywacja, aby podjąć oferowaną posadę. Osoba powinna wypisać wszystkie argumenty, które mówią o tym, że chce on podjąć tę konkretną pracę. Ponadto za pomocą listu motywacyjnego kandydat o pracę może zaprezentować swoje atuty, doświadczenie oraz opisać umiejętności.

Rzeczy, które musi zawierać list motywacyjny:

  1. Zacznij go tak, abyś został zauważony

Nie da się ukryć, że rekruter dziennie otwiera kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt listów motywacyjnych. Wstęp dobrego listu powinien zachęcić i zaciekawić pracownika działu HR Twojej wymarzonej firmy, do przeczytania dokumentu. Pamiętaj również, aby dokładnie sprecyzować do kogo kierujesz list.

  1. Napisz dlaczego akurat ta oferta Cię interesuje

Wyjaśnij co skłoniło Cię do tej konkretnej pracy. Opisz dokładnie swoje doświadczenie, które zgodne jest z posadą na którą aplikujesz. Jeżeli jednak zmieniasz branżę, to również powinieneś opisać dlaczego akurat na taką, na którą właśnie aplikujesz. Pamiętaj, że pracodawca ceni sobie szczerość.

  1. Wyjaśnij, dlaczego Ty powinieneś być zatrudniony

Poprzednia część służyła Ci, abyś wyjaśnił dlaczego chcesz  pracować w tej firmie,  w tym natomiast musisz przekonać rekrutera, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko. Musisz zaprezentować swoje wszystkie atuty, które zachęcą firmę do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Zastanów się co jest w szczególności oczekiwane od pracownika na tym stanowisku i jeżeli spełniasz te cechy – wypisz je. Pamiętaj, aby nie powielać informacji z CV, w liście motywacyjnym nie o to chodzi. Tutaj należy opisać w dokładny sposób swoje doświadczenie oraz poprzeć je dowodami jak na przykład zrealizowane projekty, zadania, w których wykorzystałeś swoją wiedzę. Nie wstydź się chwalić swoją wiedzą i dokonaniami. Jeżeli nie masz jeszcze doświadczenia w pracy, ponieważ jesteś uczniem lub studentem – wypisz swoje doświadczenie z koła naukowego lub wolontariatu. Dobrze widziane będzie również opisanie swoich cech charakteru, które będą pomocne podczas pracy na danym stanowisku.

  1. List motywacyjny powinien być napisany formalnym językiem

W liście motywacyjnym używaj form grzecznościowych. Pamiętaj również, aby tekst dobrze wyglądał, dlatego więc należy go w odpowiedni sposób sformatować. Dokument musi być w stu procentach czytelny i przejrzysty. Wyjustuj tekst oraz podziel go na akapity. jeżeli chodzi o szatę graficzną – postaw na prostotę.

Jakie mogą być błędy w liście rekrutacyjnym?

Czy wiesz, że głównym powodem dla którego list trafia do wyrzucenia jest brak oryginalności? Tekst ma być o Tobie, nie kopiuj treści z internetu, ponieważ rekruter doskonale zna formułki, które można w nim znaleźć. Nie wymyślaj również nieprawdziwych historii w liście, ponieważ na rozmowie kwalifikacyjnej wszystko będzie zweryfikowane. Kłamstwo pogrzebie Twoje szanse na dostanie posady. Powielanie wszystkich informacji z CV też jest błędem – ponawiamy, że w liście rekrutacyjnym nie chodzi o suche informacje, firma w taki sposób ma Cię lepiej poznać. Dlatego więc musisz w nim podać konkrety i argumenty, które podeprą Twoje doświadczenie oraz umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.