Pomoc logopedyczna dla dzieci w każdym wieku – na czym polega?

Podczas gdy audiolodzy dziecięcy i logopedzi pełnią różne role, często pracują razem, aby śledzić postępy dziecka i dostosowywać aparaty słuchowe lub terapię, aby jak najlepiej służyć dziecku i jego rodzinie. Audiolodzy specjalizują się w przeprowadzaniu ocen słuchu i pomaganiu ludziom w radzeniu sobie z ubytkiem słuchu. Audiolog dziecięcy przechodzi specjalne szkolenie w zakresie przeprowadzania ocen słuchu i dopasowywania aparatów słuchowych dla dzieci w każdym wieku.

Pediatrzy logopedzi pracują z dziećmi w każdym wieku, które mają różne zaburzenia komunikacji i stosują różne pomoce logopedyczne np. z https://juniora.pl/. Niektórzy logopedzi specjalizują się w pracy z dziećmi z ubytkiem słuchu i wspieraniu rozwoju komunikacji, ściśle współpracując z laryngologami i audiologami wchodzącymi w skład zespołu.

Dlaczego słuch jest ważny dla rozwoju mowy i języka?

Aby mózg dziecka mógł nauczyć się nowych dźwięków i słów, musi je najpierw usłyszeć! Dzieci mogą mieć wiele różnych stopni ubytku słuchu, które wpływają na to, jak słyszą i rozumieją mowę:

Łagodny – to dziecko może mieć trudności ze słuchaniem, gdy jest głośne i może nie słyszeć lub nie rozumieć niektórych dźwięków mowy.
Umiarkowany – to dziecko będzie w stanie rozumieć mowę tylko wtedy, gdy będzie widzieć twarz mówiącego.
Od umiarkowanego do ciężkiego – to dziecko będzie mieć problem z większością lub całą mową, nawet jeśli może widzieć twarz mówiącego. Może nie słyszeć głosów, chyba że mowa jest bardzo głośna.
Głęboki – to dziecko może nie słyszeć nawet bardzo głośnych dźwięków. On lub ona reaguje głównie na wzrok i wibracje.

Im większy stopień ubytku słuchu, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie doświadczać opóźnień w rozwoju mowy i języka, a także w rozwoju umiejętności czytania!

W jaki sposób audiolodzy i logopedzi współpracują, aby wspierać dzieci z ubytkiem słuchu?

Podstawową rolą audiologa jest pomoc pacjentom i członkom ich rodzin w ich drodze do komunikacji poprzez:

-Zapewnienie testu słuchu w celu sprawdzenia, czy występuje ubytek słuchu, a jeśli tak, to ile istnieje i która część ucha może powodować utratę słuchu.
-Pomaganie pacjentom i członkom rodziny w zrozumieniu różnych sposobów komunikowania się dziecka z ubytkiem słuchu.
-Praca z rodziną w celu wybrania najodpowiedniejszego aparatu słuchowego wspierającego komunikację.
-Programowanie aparatów słuchowych tak, aby dziecko mogło słyszeć nowe słowa i dźwięki, aby mózg mógł nauczyć się je wypowiadać.

Podstawową rolą logopedy jest pomoc pacjentom i członkom ich rodzin w ich drodze do komunikacji poprzez pomaganie pacjentom i członkom rodziny w zrozumieniu, jak utrata słuchu wpłynie na zdolność dziecka do uczenia się komunikowania się w różnych sytuacjach, w tym w domu i szkole oraz w cichym i hałaśliwym otoczeniu. Ważne jest też nauczanie rodziców, jak pomóc dziecku nauczyć się słuchać i mówić oraz pomaganie dzieciom w nauce słuchania za pomocą aparatów słuchowych oraz pomaganie dzieciom w prawidłowym wydawaniu dźwięków mowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.