Jak dobry layout magazynu może zwiększyć wydajność Twojej firmy?

Celem każdego operatora magazynu jest zapewnienie sprawnego przepływu towarów do i z obiektu. Istnieje wiele czynników, które mogą utrudniać przepływ produktów przez magazyn, od nieodpowiednich procesów uzupełniania po nieefektywność kompletacji zamówień. Plan magazynu, który utrudnia nawigację lub sprawia, że pracownicy magazynu muszą pokonywać duże odległości w celu wykonania typowych zadań, może mieć wpływ na wszystkie te przepływy pracy, zmniejszając ogólną wydajność operacji.

Z drugiej strony layout magazynu, który został zaprojektowany w celu maksymalizacji wydajności, obsługuje usprawnione przepływy pracy i procesy, które pomagają operatorom magazynu osiągnąć ich cele.

Nie ma uniwersalnego planu magazynu, który sprawdzi się w przypadku każdej operacji magazynowej

Bardzo szerokie korytarze mogą działać w przypadku jednego obiektu, który ma stały dwukierunkowy przepływ ruchu składający się zarówno z pracowników, jak i ciężkiego sprzętu. Jednak w przypadku innego obiektu wyjątkowo szerokie korytarze mogą zajmować bardzo potrzebną powierzchnię, którą lepiej wykorzystać na magazyn. Chociaż nie ma jednego uniwersalnego planu magazynu, należy pamiętać o kilku najlepszych praktykach, które pomogą Ci stworzyć taki layout, który zmaksymalizuje wydajność.

Zidentyfikuj potrzeby i obecne braki

Pierwszym krokiem w tworzeniu planu magazynu w celu maksymalizacji wydajności jest rozważenie Twoich potrzeb, takich jak:

  • metody realizacji zamówień, które planujesz wdrożyć,

  • wykorzystanie przestrzeni,

  • wymagania dotyczące przechowywania.

Weź pod uwagę rodzaj przechowywanych zapasów, rozmiary produktów i inne cechy fizyczne, ilość zapasów, które będziesz przechowywać oraz miejsce, w którym zapasy przybywają i opuszczają obiekt.

Jeśli reorganizujesz istniejący magazyn, dobrym punktem wyjścia jest identyfikacja nieefektywności w obecnym projekcie. Na przykład częstym problemem związanym z układem magazynu są źle skonfigurowane powierzchnie kompletacji, co powoduje, że pracownicy cofają się w celu pobrania towarów, zamiast podążać bardziej wydajnymi trasami kompletacji. Nawet najbardziej zoptymalizowane trasy kompletacji powinny być okresowo poddawane ponownej ocenie, ponieważ linie produktów, organizacja magazynowania i metody kompletacji mogą się zmieniać w czasie.

Innym częstym problemem jest przechowywanie często wybieranych artykułów w magazynach zbiorczych

Jeśli Twoi współpracownicy często wyjmują produkty z magazynów hurtem i przenoszą je w celu uzupełnienia miejsc kompletacji, przeniesienie tych artykułów z dużą prędkością na podłogę może zmniejszyć liczbę dotknięć – kluczowy czynnik w wydajnych operacjach magazynowych. Podobnie długie rzędy regałów magazynowych z niewielką liczbą korytarzy poprzecznych lub bez nich często oznaczają, że Twoi pracownicy spędzają więcej czasu na chodzeniu niż to konieczne. Przeprojektowanie planu całego posiadanego magazynu w celu uwzględnienia obszernych korytarzy poprzecznych pomaga skrócić takie praktyki i finalnie wnieść większą skuteczność dla Twojego biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.