Mama w pracy? Radzimy jak napisać dobre CV po urlopie macierzyńskim

W życiu zdecydowanej większości kobiet przychodzi moment, w którym chcą odsunąć karierę zawodową na bok i poświęcić się rodzinie. Kiedy na świat przychodzi dziecko, nie liczy się dla nich nic innego jak macierzyństwo. Problemy pojawiają się wtedy, gdy trzeba wrócić do pracy po długim okresie nieobecności. Przygotowania najlepiej zacząć od skonstruowania dobrego CV.|

Urlop urlopowi nierówny

Temat powrotu z urlopu macierzyńskiego i niesprawiedliwego traktowania młodych mam przez niektórych pracodawców budzi wiele kontrowersji. Kobiety, które udały się na roczną przerwę od obowiązków zawodowych, są w gorszej sytuacji niż panie przebywające wyłącznie na macierzyńskim. Z narodzinami wiąże się również kwestia urlopu rodzicielskiego, trwającego przez 32 tygodnie, w przypadku jednego dziecka. Łączna długość obu przerw wynosi aż 52 tygodnie, co oznacza rok nieobecności w pracy.

Część pań, obawiając się o swoją sytuację finansową, bardzo szybko wraca do pracy, np. w mniejszym wymiarze godzin lub trybie zdalnym. Dzięki temu są aktywne zawodowo, co jest sygnałem dla przełożonych o ich poświęceniu, pracowitości i zaangażowaniu. Zwykle utrzymują one swe dotychczasowe stanowisko, nie musząc martwić się o przyszłość i gorączkowe rozsyłanie CV do kolejnych firm. Jednocześnie duża liczba kobiet sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu tłumacząc, że jest to najważniejszy okres w życiu i rozwoju dziecka, podczas którego mama powinna mu towarzyszyć niemal na każdym kroku.

W jaki sposób przygotować CV po zakończeniu urlopu macierzyńskiego?

Największe wątpliwości w tym zakresie dotyczą tego, w jaki sposób uwzględnić okres, podczas którego pracownica przebywała na macierzyńskim. Teoretycznie można byłoby to ominąć, określając ramy czasowe ostatnio zajmowanego stanowiska. Można być jednak pewnym, że pierwsze rozmowy kwalifikacyjne po powrocie przyniosą pytania o powody tej długiej nieobecności zawodowej.

akcesoria dla mamWarto więc spróbować przekuć tę przerwę w atut. Kobieta po narodzinach dziecka zmienia się często nie do poznania. Przede wszystkim jest o wiele bardziej zorganizowana, odpowiedzialna i punktualna. Dodatkowo uczy się wykonywania kilku czynności jednocześnie, co jest nieodłącznym elementem wychowywania małego dziecka. O tym wszystkim warto wspomnieć w umiejętnościach. Dobrze jest też dołączyć do CV swoje aktualne zdjęcie. Młode mamy promienieją, co z pewnością zostanie odebrane jako atut. Jeżeli nie chcą zostawiać wolnej luki w doświadczeniu zawodowym, mogą opisywać to, co robiły w trakcie urlopu macierzyńskiego, w formie pełnionych obowiązków, np. prowadzenie gospodarstwa domowego lub nazywając siebie mianem house manager. Takie określenie może rozluźnić atmosferę podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a jednocześnie nie będziemy wprowadzać osoby rekrutującej w błąd. Warto poświęcić czas spędzony w domu na różne dorywcze prace, niekoniecznie związane z branżą, np. sprzątanie mieszkań czy pieczenie ciast na imprezy lub odbywanie szkoleń, nawet w formie e-learningu. Dzięki temu udowadnia się ciągłą chęć do pracy.

Artykuł powstał przy współudziale witryny: CVNINJA – kompendium wiedzy o pisaniu CV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.