Menu doskonałe: czy istnieje?

Od odpowiedniej muzyki i wina po autentycznie brzmiące nazwy dań – restauratorzy mają wiele sposobów na przekonanie klientów do zamawiania posiłków. Układ menu i opisy są często zaprojektowane tak, aby klienci kupowali dania przynoszące największy zysk.

Ale:

Nie zawsze łatwo jest czytać menu, będąc głodnym jak wilk i wymieniać uprzejmości z kelnerem. Oczy przemykają między posiłkami, przystawkami i specjalnościami. Czy chcę smakołyki czy coś zdrowego? Co jest tanie? Czy skończę na tym, że będę pożądać kolacji mojego towarzysza? Czy niemoralne jest zastanawianie się nad tak małymi, pierwszorzędnymi dylematami?

Dlaczego tak trudno jest zdecydować, co zamówić? Tym bardziej, że większość restauracyjnych menu zawiera znacznie większą liczbę potraw niż ta, z której ludzie chcą wybierać. A jeśli chodzi o wybór jedzenia i picia, nic nie jest łatwe.

Ciężar wyboru

Być może jest to część radości z degustacji lub zestawu menu – usunięcie odpowiedzialności. A może najnowsza tendencja do dzielenia się daniami w stylu tapas jest tak popularna, ponieważ zmniejsza presję na podejmowanie decyzji, jeśli wszystkie jajka nie znajdują się w jednym koszyku.

Czy istnieje doskonałe menu?

Zostało wykonane nawet badanie, które miało na celu znalezienie odpowiedzi na to pytanie. Wyniki badania pokazują, że klienci restauracji, w każdym wieku i płci, mają optymalną liczbę pozycji menu, poniżej których czują, że jest zbyt mało możliwości wyboru, a powyżej których wszystko staje się niepokojące. W restauracjach typu fast-food ludzie chcieli mieć do wyboru sześć opcji w każdej kategorii (przystawki, dania z kurczaka, ryby, dania wegetariańskie i makaronowe, grille i klasyczne dania mięsne, steki i hamburgery, desery), podczas gdy w znakomitych lokalach gastronomicznych takich jak preferowali siedem przystawek i deserów i 10 dań głównych.

Układy menu

Przerażający wygląd menu nie pomaga. Tym bardziej, że zawiera on zwykle triki marketingowe, których restauracja używa, aby zachęcić klientów do rozstania się z maksymalną ilością gotówki.

Często jest tak, że to, co początkowo przyciąga wzrok -ma niesprawiedliwą przewagę nad wszystkim, co dana osoba zobaczy później. Dyskutuje się o tym, jak oczy ludzi naturalnie podróżują po menu, ale niejeden ekspert uważa, że zazwyczaj skanujemy menu w kształcie litery Z, zaczynając od lewego górnego rogu. Niezależnie od wzoru, łatwo możemy przerwać ten wzór zatrzymując się obok zdjęć lub ikon, czcionek pogrubionych lub w innym kolorze.

Mowa żywności

Znający się na temacie psycholog może mieć swoje własne zdanie na temat wpływu nazwy dania na wybór klienta np. dowiedzieliśmy się, że jako restaurator powinieneś nadać daniom etniczny charakter np. włoska nazwa, ją ludzie ocenią jako jedzenie bardziej autentyczne. Dodaj sugestywny opis, a ludzie będą robić dużo więcej pozytywnych komentarzy na temat atrakcyjności i smaku potrawy. Menu naprawdę może mocno pomagać wydobyć pewne smaki i tekstury.

Zapoznaj się z menu flagowej restauracji http://www.szkutnia.waw.pl/pl/menu/ i już będziesz wiedział jak robić to prawidłowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.