Mienie ruchome – czym jest i jak je ubezpieczyć?
Z chwilą wejścia w posiadanie domu lub mieszkania zdecydowanie warto zastanowić się nad wykupieniem odpowiedniego ubezpieczenia majątkowego. W ten sposób zabezpieczymy się od konsekwencji nieprzewidzianych sytuacji, w tym również od następstw klęsk żywiołowych, co mogłoby doprowadzić do naruszenia naszej nieruchomości. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że możemy ubezpieczyć nie tylko sam lokal, ale także znajdujące się w nim wyposażenie. Sprawdź, czym dokładnie jest mienie ruchome oraz w jaki sposób włączyć je do swojej polisy.
Co to jest mienie ruchome?
Jak wiadomo, w przypadku działań sił natury lub też nieoczekiwanej awarii, w wyniku której nasza nieruchomość ucierpiała, możemy ubiegać się o odszkodowanie – oczywiście pod warunkiem, że posiadamy aktualne ubezpieczenie. Co jednak z rzeczami, które znajdują się wewnątrz mieszkania bądź domu? Właśnie to nazywamy mieniem ruchomym.
Do mienia ruchomego zaliczamy całość wyposażenia lokalu z wyłączeniem tych elementów, które są w nim zamontowane już na stałe – takie jak kuchenna zabudowa czy panele na podłodze. Mowa więc tutaj o takich przedmiotach jak komputer, telewizor, sprzęt audio oraz wszelkie urządzenia elektroniczne, ale także książki, biżuteria, ubrania czy bibeloty. Tradycyjne ubezpieczenie majątkowe, które zostaje wykupione na poczet nieruchomości, nie będzie obejmowało tych rzeczy, dlatego konieczne jest dodatkowe ubezpieczenie mienia ruchomego.
Dlaczego ubezpieczenie mienia ruchomego jest przydatne?
Na wiele sytuacji losowych nie mamy żadnego wpływu. Uderzenie pioruna, pożar, zalanie czy wybuch gazu może się zdarzyć w dowolnym budynku, nawet przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Warto też nadmienić, że w Polsce wciąż zostaje stwierdzonych wiele włamań i kradzieży, podczas których giną najcenniejsze kosztowności. Drogą elektronikę czy też biżuterię wysadzaną kamieniami szlachetnymi można wynieść błyskawiczne, a łupem bardzo często padają nawet takie sprzęty jak zmywarki czy lodówki.
Zadbanie o odpowiednią polisę może nam zagwarantować, że w razie nagłego wypadku uzyskamy stosowne odszkodowanie, które pozwoli nam na pokrycie poniesionych strat. W ten sposób zyskamy większe poczucie bezpieczeństwa.
Jak zabezpieczyć mienie ruchome?
Mienie ruchome może z łatwością stać się częścią tradycyjnego ubezpieczenia nieruchomości. Należy jednak zadbać o wykupienie tzw. wariantu rozszerzonego. Podstawowy pakiet polisy ubezpiecza jedynie sam lokal oraz te elementy wyposażenia, które znajdują się w nim na stałe. Dopiero poszerzenie zakresu ochrony gwarantuje, że ubezpieczenie obejmie również mienie ruchome.
Oczywiście przed zdecydowaniem się na konkretne ubezpieczenie warto dokładnie sprawdzić, co oferuje towarzystwo ubezpieczeniowe. Pomocne w wyborze ubezpieczyciela mogą okazać się internetowe porównywarki, takie jak https://ocenapolis.pl – za ich pośrednictwem można błyskawicznie uzyskać zestawienie interesujących nas propozycji, wobec czego wskazanie tej najlepszej nie będzie nastręczało żadnych trudności.
Rozszerzenie podstawowej polisy zabezpieczy nas zarówno przed konsekwencjami klęsk żywiołowych oraz awarii (takich jak zalanie), ale także od włamania z kradzieżą. Dobrze jest też zatroszczyć się o to, by ubezpieczalnia objęła ochroną nasze mienie ruchome również w przypadku rabunku. Złodziej może przykładowo zmusić nas do otwarcia drzwi albo po prostu, podczas pójścia do sklepu, zostaniemy napadnięci. Warto więc posiadać takie dodatkowe zabezpieczenie.
Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu mienia ruchomego?
Warto pamiętać, że część przedmiotów nie podlega ubezpieczeniu z tytułu polisy nieruchomości. Dodatkowo, w zależności od ubezpieczyciela, zakres ochrony może diametralnie się różnić. Tym sposobem może się okazać, że do ubezpieczenia nie da się włączyć np. papierów wartościowych, samochodów, rzeczy przeznaczonych na handel, a także danych przechowywanych na wszelkiego rodzaju nośnikach.
Wiele też zależy od tego, na jaką sumę ubezpieczymy swoje mienie. By dokonać odpowiedniej wyceny, najlepiej sporządzić listę cennych przedmiotów oraz dołączyć do niej rachunki i faktury poświadczające zakup.