Matura już za dwa miesiące! Jak powinny wyglądać przygotowanie last minute?

Nadejście marca oznacza, że do matury pozostały już tylko i wyłącznie dwa miesiące. Zdecydowanie nie jest to dużo czasu, a w szczególności biorąc pod uwagę konieczność powtórzenia materiału z kilku lat intensywnej nauki. Jest to także naprawdę ostatni dzwonek do tego, żeby te przygotowania rozpocząć lub je przyśpieszyć, jeśli dotąd przebiegały one dość powolnie. Jednak do tego, żeby miały one sens, konieczne jest wprowadzenie specjalnego planu last minute. Warto pamiętać o tym, że znaczna część wymaganych informacji wymaga jedynie odświeżenia i przywołania z pamięci, dzięki czemu większość z nich nie powinna stanowić dla ciebie zbytniego problemu. Pozostaje nam nic innego, jak w jak najlepszy sposób zaplanować pozostałe dni i podejść do egzaminów maturalnych ze znacznie mniejszym stresem.

Nie rezygnuj z powtórek

Chociaż czasu jest niewiele i zapewne znaczna większość twoich znajomych już rozpoczęła swoje przygotowania, to wciąż nie jest za późno. Na pewno nie jest to powód do całkowitej rezygnacji z powtórek i postawienia wszystkiego „na jedną kartę”. Rzeczywiście materiału jest wyjątkowo dużo i obejmuje on różnorodne dziedziny, w szczególności, jeżeli zdecydowałeś się na zdawanie egzaminu na poziomie rozszerzonym, więc potrzebny jest odpowiedni plan. Dzięki temu wszystkie podejmowane działania będą odpowiednio zorganizowane oraz nie stracisz czasu na codzienne poszukiwanie kolejnych zagadnień do omówienia. Dodatkowo rozpisując z góry wszystkie tematy, masz pewność, że niczego nie pominiesz. Jest to skuteczne rozwiązanie z jeszcze jednego powodu – powtórki można wpisać w kalendarz na konkretną godzinę, pozbywając się przy tym wymówki o braku czasu.

Znajdź zaufane źródło

Chcąc w krótkim czasie powtórzyć dużą ilość wiadomości, okazuje się, że zupełnie nie sprawdza się do tego podręcznik. Duża ilość tekstu nie sprzyja wybieraniu najważniejszych informacji, a właśnie na nich należy się skupić przy pozostałym czasie. Warto w takim razie poszukać alternatywnego źródła, które przede wszystkim będzie zawierało sprawdzoną wiedzę i miało formę optymalną dla maturalnych przygotowań. Jednym z nich jest platforma edukacyjna dlaucznia.pl, która jest zgodna z podstawą programową. Co ważne, znajdują się na niej materiały przedstawione w różnych formach, dzięki czemu łatwo jest je dopasować do indywidualnych preferencji. Są to między innymi krótkie podsumowania, quizy, jak i tematyczne filmiki oraz infografiki. To, co może przydać się w szczególności w przypadku matury z języków obcych, to możliwość powtarzania słówek za pomocą fiszek.

Nie tylko teoria

Posiadanie wiedzy jest oczywiście niezwykle istotne w przypadku matury, jednak w trakcie przygotowań nie powinno zabraknąć także jej wykorzystania w praktyce. Warto zatem rozwiązywać zadania nie tylko z takich przedmiotów jak matematyka, fizyka czy chemia. Najlepszym z możliwych rozwiązań jest wykonywanie arkuszy maturalnych z poprzednich lat ze wszystkich przedmiotów, do których podejdzie się w maju. Jest to znakomity sposób na to, żeby znaleźć swój sposób na ich rozwiązywanie, co w niektórych przypadkach okazuje się kluczowe. Chociaż zadania się w pełni nie powielają, to bardzo często powtarzają się ich rodzaje. Może się zatem okazać, że przygotowania przyczynią się do znacznie mniejszego stresu, bo w końcu będzie wiadomo czego się spodziewać w trakcie właściwej matury.Jedno jest pewne, im dokładniejsze przygotowania, tym lepszy wynik i spokojniejsze wakacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.