Moda na stylowy biznes – jak zaistnieć w świecie mody?

Firmy z branży mody często przeżywają niepowodzenia, częściowo dlatego, że wiele osób zaczyna działać w świecie stylu bez strategii, a często strona biznesowa nie przychodzi naturalnie twórcom tak kreatywnego biznesu.

Z czego to wynika?

Wielu ludzi uważa, że potrzebuje się planu biznesowego tylko wtedy, jeśli człowiek stara się o pożyczkę z banku dla firmy bądź szuka inwestycji. Chociaż to prawda, trzeba przyznać że dobry plan jest także osobistą mapą drogową, ponieważ będzie miał kluczowe znaczenie dla rozwoju firmy – nawet w świecie mody pozwala określić wizje i cele. Z biegiem czasu użyjesz go, aby zmierzyć rzeczywisty postęp z prognozami.

Pisanie biznesplanu może na jakiś czas wyciągnąć cię z Twojej strefy komfortu wyobrażeń o tym stylowym biznesie, ale nie musi tak być – większość planów zajmuje kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Podczas przechodzenia przez ten proces niewątpliwie napotykasz problemy, o których nie myślałeś – ale z wyprzedzeniem masz możliwość zastanowienia się nad rozwiązaniami.

Większość informacji wchodzących w skład planu będzie w twojej głowie, tak naprawdę to tylko kwestia artykulacji Twoich myśli i sprowadzania ich na papier.

Wskazówki dotyczące pisania planu biznesowego w świecie mody

męski sweter leeZacznij od podzielenia swojego planu na sekcje i spróbuj odpowiedzieć na punkty w każdej sekcji. Nie ma jednej i szybkiej reguły, jak powinien wyglądać taki plan biznesowy i jak długi powinien być, ale dążenie od jednej do dwóch stron dla każdej sekcji to dobry wskaźnik.

Streszczenie – tam podsumuj każdą sekcję swojego planu w kilku zdaniach. Najłatwiej jest to zrobić na końcu, po zakończeniu głównego działu. W ramach tego dokonaj przegląd segmentu rynku, do którego zmierzasz i określ status prawny firmy. Ważna jest również koncepcja. W niej opisz swoją firmę – co zamierzasz zaprojektować lub zrobić? Dalej będzie misja, gdzie w jednym lub dwóch zdaniach, określisz swoją osobistą wizję firmy. Kto jest Twoim docelowym rynkiem? Czy będzie to blog modowy dla młodych mam czy porady stylistki w modzie biurowej? Czy zidentyfikowałaś niszę?

Sprzedaż i marketing, czyli jak wbić się na trendy rynek!

• Jaki jest rozmiar rynku, do którego się kierujesz?
• Kto jest Twoim konkurentem? Jaka jest Twoja przewaga konkurencyjna?

Musisz sobie odpowiedzieć na te zasadnicze pytania, by wiedzieć gdzie dalej iść ze swoim modowym biznesem.

Finanse – o tym się nie zapomina!

Część finansowa jest absolutnie najważniejsza dla Twojego planu, ponieważ identyfikuje Twoje prognozy dotyczące sposobu, w jaki firma będzie się rozwijać – zarówno jeśli chodzi o zyski, jak i dochody – i jakie finansowanie będzie konieczne, aby tak się stało.

Pamiętaj: nie jest to dokument statyczny; Należy go zmienić w miarę rozwoju firmy – także warto co najmniej raz na trzy miesiące sprawdzić czy coś w twoim modowym biznes planie nie powinno ulec zmianie. Po ukończeniu takiego planu poczujesz się świetne i będziesz bardziej przekonana, że Twoja firma nawet w tak konkurencyjnej branży jak świat mody ma szansę na sukces.

Artykuł opracowano wspólnie z portalem motiveandmore.pl, na którym możesz pooglądać oraz nabyć kolekcję, którą są Sugar sukienki Motive & More

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.