Monochromatyczna nie znaczy gorsza

Przywykliśmy już do tego, że im starsze urządzenie, tym gorsze. Monochromatyczne drukarki pojawiły się wcześniej niż kolorowe. Dlatego też urządzenia drukujące i kopiujące w czarno – białych barwach uchodzą za nieco przestarzałe.

Niemniej monochromatyczne drukarki i urządzenia wielofunkcyjne nadal pozostają w użytku profesjonalnym – w biurach różnych firm, od mniejszych po duże koncerny. Może więc mają pewne plusy, o których rzadko się mówi. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej czarno – białym wydrukom i urządzeniom, dzięki którym powstają.

Tańsze drukowanie

Monochromatyczna drukarka generuje mniejsze koszty eksploatacyjne. W przypadku drukarek kolorowych konieczne jest uzupełnianie dwóch wkładów – czarnego i kolorowego. Niektóre modele wymagają stosowania trójkolorowego katridża, a do innych trzeba nabyć osobne wkłady. Wiele zależy także od firmy, a co za tym idzie typu urządzenia. Przykładowo drukarki HP mają wymienną głowicę razem z tuszem, a inne np. Epson wymieniają sam atrament gdy wbudowana głowica zostaje w drukarce. Podobnie jest z popularnymi tuszami do Brother DCP J152W.

Kryterium ekonomiczne ma ogromne znaczenie dla przedsiębiorców i instytucji. Ich wydatki są planowane w taki sposób, żeby mieściły się w zakresie rzeczywistych potrzeb. Wydają tylko tyle, ile jest konieczne dla sprawnego działania biura, kancelarii, albo innego tego typu miejsca. W większości branż nie są wymagane kolorowe wydruki. Mają one znaczenie jedynie w przypadku branży graficznej. Profesjonalne dokumenty można z kolei przygotować mając pod ręką wyłącznie monochromatyczne urządzenie wielofunkcyjne.

Kolorowe drukarki wielofunkcyjne

Monochromatyczna drukarka gorzej wypada w oczach domowych użytkowników. Drukarki umożliwiające zarówno czarno – biały, jak i kolorowy wydruk są bardziej uniwersalne. Właśnie to kryterium najczęściej decyduje o wyborze urządzenia drukującego do domu. Domowi użytkownicy z reguły wybierają urządzenia wielofunkcyjne. Są one mniej ekonomiczne w porównaniu z monochromatycznymi drukarkami, ale zapewniają więcej możliwości. Atramentowe, kolorowe urządzenia wielofunkcyjne sprawdzą się w domowym gabinecie znacznie lepiej w porównaniu z drukarką monochromatyczną, nawet jeśli będzie ona dodatkowo wyposażona w skaner umożliwiający skanowanie i kopiowanie.

Przeczytaj też: Drukarka laserowa czy atramentowa

Monochromatyczna jest bardziej wydajna

Kolejną istotną cechą monochromatycznej drukarki jest wyższa wydajność w porównaniu z kolorową. Kolorowe wydruki wymagają poświęcenia więcej czasu. Tempo ich drukowania jest przeciętnie o około 30 – 50% wolniejsze w porównaniu z prędkością drukowania w czarno – białych barwach. Domowy użytkownik rzadko ma do wydrukowania czy skopiowania kilkaset stron. W biurze się to zdarza, a jak wiadomo – czas to pieniądz.

Monochromatyczne wydruki mniej szczegółowe?

Monochromatyczne drukarki i wielofunkcyjne urządzenia starszej generacji rzeczywiście pracują w mniejszej rozdzielczości. Niemniej skala szarości jest na tyle szeroka, że mapy i inne graficzne materiały można wydrukować z dużą dokładnością. Z kolei nowoczesne urządzenia monochromatyczne zapewniają stopień odzwierciedlenia na poziomie zbliżonym do kolorowych drukarek.

Wielofunkcyjna i uniwersalna

Oprócz standardowych drukarek czarno – białych na rynku są dostępne wielofunkcyjne urządzenia. Łączą one zwykle trzy funkcje: drukowanie, kopiowanie i skanowanie. Dodatkowo, niektóre drukarki są wyposażone w faks. Poza tym, urządzenia czarno – białe nowej generacji często są wyposażone w funkcje pracy w sieci LAN i moduł Wi – Fi oraz obsługują nowoczesne aplikacje umożliwiające połączenie się ze smartfonem lub tabletem i drukowanie bezpośrednio z tych urządzeń. Nie wszystkie kolorowe drukarki to potrafią.

Podsumowując tę krótką analizę można z pewnością stwierdzić, że monochromatyczna drukarka nie sprawdzi się może w gabinecie domowym, ale dla biur jest najbardziej atrakcyjną opcją. Gorsza od kolorowej drukarki może być ona tylko w branży graficznej stanowiącej niewielki ułamek sektora usług.

2 komentarz dla wpisu: “Monochromatyczna nie znaczy gorsza

 • 23 sierpnia 2017 at 14:12
  Permalink

  Oczywiście, że nie jest tak, że om nowsze tym lepsze. Lepsze ma być, albo powinno być dla firmy produkującej, nie koniecznie dla konsumenta. Ja chwalę sobie swoją starą LaserJet 1020, która zadrukowała mi już chyba kilkaset ryz papieru. Poza zacięciem się kilka razy papieru przez moją nieuważność nie było żadnych usterek. Poleciłabym ją ale nowej nie dostaniecie już nigdzie, jednak w komisie lub na allegro jeszcze może tak. W takim razie polecam! :) Zobaczcie też drukarki na stronie Nakarm Drukarkę. Mają dobre oferty.

  Odpowiedz
 • 13 grudnia 2018 at 07:57
  Permalink

  Mnóstwo osób poszukuje dobrych i tanich w eksploatacji urządzeń drukujących. Nie liczą się dla nich technologie tylko praktyczne wykorzystanie urządzenia. Monochromatyczne laserówki na długo pozostaną w biurach małych i średnich firm – a takich jest przecież najwięcej.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.