Na czym polega zawód operatora CNC?

Operator cnc to osoba zajmująca się obsługą maszyn cnc, czyli maszyn sterowanych numerycznie. Ponieważ jest to technologia stosowana w Polsce stosunkowo od niedawna, także sam termin „operator cnc” wydaje się brzmieć nieco egzotycznie. Dziś razem ze sklepem EBMiA.pl dokładnie go wyjaśnimy.

Choć maszyny sterowane numerycznie weszły do światowego obiegu już ponad 60 lat temu, w Polsce pojawiły się nieco później. Są to urządzenia, którymi steruje program komputery, dzięki czemu umożliwiają precyzyjną obróbkę dużej ilości materiału. Od kilkunastu lat maszyny cnc stosuje się w najnowocześniejszych zakładach produkcyjnych w Polsce. Niezwykle popularne stały się zaś w przeciągu ostatnich kilku lat powoli wypierając tradycyjne ręczne obrabiarki.

Czym jest technologia cnc

Zanim przejdziemy do opisu stanowiska operatora maszyn cnc, warto wspomnieć nieco więcej na temat technologii cnc (computerized numerical control). Opiera się ona o programy komputerowe, z pomocą których można w dowolny sposób zaprogramować maszyny typu obrabiarki. Z tego powodu technologia cnc wykorzystywana jest powszechnie w przemyśle do cięcia i gięcia metali, skrawania, frezowania, szlifowania itd. Maszyny cnc są programowane przez komputer, ale obsługiwane przez człowieka. Zawód ten nazywa się właśnie operator maszyn cnc.

CNC machine tool for 3D object simulation

Jak zostać operatorem maszyn cnc

Na czym polega? Główne zadania operatora maszyn cnc to ustawianie i mocowanie narzędzi, kontrola jakości elementów wykonywanych przez maszynę, bieżąca kontrola pracy urządzenia, serwisowanie maszyn oraz diagnostyka. W zakresie jego obowiązków może dodatkowo znaleźć się korekta błędów oraz programowanie maszyny. Aby zostać operatorem maszyn cnc trzeba przejść kurs programowania takich maszyn. Liczy się duża wiedza teoretyczne, lecz przede wszystkim umiejętności praktyczne.

Bezpłatny kurs CNC w formie poradnika znajdą Państwo w serwisie Wiedza EBMiA pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/budowa-i-sterowanie-maszyn-cnc/podstawy-obrobki-cnc-dla-operatorow-cz-1/ Oprócz kursu cnc znajdziesz wiele ciekawych artykułów o automatyce przemysłowej, budowaniu i sterowaniu maszynami cnc, poradniki o obróbce metali i tworzysz bądź testy i porównania narzędzi.

Zawód operatora maszyn sterowanych numerycznie jest dość popularny w naszym kraju. Istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie, zatem coraz więcej osób decyduje się na odbycie kursu uprawniającego do wykonywania zawodu, co sprawia, że są atrakcyjni na rynku pracy. Kursy uczą przede wszystkim umiejętności praktycznych, samodzielnego programowania oraz obsługi urządzeń.

Jakie umiejętności musi posiadać operator maszyn cnc

Najważniejszą umiejętnością, którą powinien wykazywać się dobry operator maszyn cnc to umiejętność koncentracji. Maszyny cnc, choć sterowane przez komputer, nie mogą być pozostawiane same sobie, a ich praca na każdym etapie musi podlegać ścisłej kontroli człowieka. W pracy operatora maszyn cnc ważna jest także pewna wiedza matematyczna oraz umiejętność dokonywania obliczeń, a także sprawność manualna oraz dokładność. Doceniane są również cechy osobowościowe takie jak samodzielność, odpowiedzialność oraz cierpliwość.

Frezowanie CNC usługi - precyzyjne frezowanie CNC firma Radmot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.