Najbardziej poszukiwane zawody w 2015 roku

Każdego roku w gospodarce zachodzą zmiany, co przekłada się na codzienne życie ludzi. Zawody, które były atrakcyjną perspektywą kilkanaście lat temu, dzisiaj nie są już uważane za przyszłościowe. Szybki rozwój technologii i zmiany społeczne sprawiają, że stale rośnie zapotrzebowanie na specjalistów nowo powstałych branż, co roku powstają także nowe zawody. Istnieją również dziedziny, których popularność i zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników nie zmienia się od lat, a prognozuje się, że z czasem będzie coraz większe.

Skala emigracji spowodowała jednak, że dla osób o wysokich kwalifikacjach atrakcyjniejszym miejscem podjęcia pracy stały się zachodnie kraje Unii Europejskiej – tam ich zarobki są znacznie wyższe. Taki rozwój sytuacji spowodował m. in. brak na polskim rynku pracowników budowlanych o odpowiednich uprawnieniach – murarzy, stolarzy czy ślusarzy. Może to być także przyczyną deklaracji wielu pracodawców, że mają spory problem z obsadzeniem miejsc pracy w swoim przedsiębiorstwie – brakuje na rynku odpowiednio wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Zawody poszukiwane w roku 2015

W rankingach najbardziej poszukiwanych zawodów od kilku lat wysoko pozostaje specjalista IT i programowania. Jest to zrozumiałe – technologia rozwija się w szybkim tempie, specjaliści tej branży zatrudniani są dzisiaj w firmach oferujących przeróżne usługi. Obecnie żadna firma nie będzie dobrze funkcjonować bez odpowiedniej obsługi IT, a trend ten rośnie z roku na rok. Nowe zawody w obszarze IT pojawiają się w szybkim tempie – w 2015 najbardziej poszukiwani byli specjaliści z zakresu migracji danych oraz programiści aplikacji mobilnych i JAVA.

Wynika to z ze zmian w oprogramowaniach, jakich firmy używają do przetwarzania danych i rosnącej popularności aplikacji mobilnych, które coraz częściej wykorzystywane są w życiu codziennym. Stale poszukiwani są także pracownicy telekomunikacji – konsultanci i administratorzy. Branżą o równie niesłabnącej popularności jest handel – przedstawiciel handlowy to najbardziej poszukiwany zawód roku 2015 według wielu rankingów.

Popyt na przedstawicieli wynika jednak głównie z niewielkiego zainteresowania tym stanowiskiem – warunki tej pracy nie są zbyt korzystne (wynagrodzenie zależne jest od wyników sprzedaży). Istnieje jednak mnóstwo innych, równie pożądanych zawodów w branży handlowej – specjaliści ds. obsługi klienta, pracownicy ds. obsługi klienta obcojęzycznego – są zawody z pierwszej dziesiątki najbardziej poszukiwanych w roku 2015. Działy sprzedaży firm rozwijają się i potrzebują pracowników o odpowiednich umiejętnościach i dużym doświadczeniu. Jednak najbardziej poszukiwana grupa zawodów, dotyczy wysoko wykwalifikowanych pracowników fizycznych.

Zarówno pracownicy budowlani, jak i operatorzy produkcji, spawacze MIG i TIG – popyt na usługi tych grup zawodowych jest bardzo duży. Powstawanie nowych hal produkcyjnych i zagraniczny kapitał mają wpływ na zapotrzebowanie na pracowników o określonych uprawnieniach i umiejętnościach. Poszukiwani są także wykazujący się szeroką wiedzą inżynierowie – zatrudnienie znajdą zarówno w sektorze produkcji i przemysłu, budownictwie, jak i w inżynierii środowiska.

Jakie zawody są najbardziej poszukiwane przez kandydatów?

Największą popularnością wśród poszukujących pracy cieszą się zawody związane z administracją, finansami i księgowością. Pokrywa się to ze sporym zapotrzebowaniem na pracowników zajmujących się usprawnianiem procesów finansowych, prowadzeniem biur rachunkowych i pracowników bankowości.

Zatrudnienia szukają także menadżerowie – na doświadczonych ekspertów popyt jest głównie w firmach zatrudniających specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi czy zarządzania projektami. Dużo dzieje się także w branży produkcyjnej – pracownicy fizyczni (głównie nisko wykwalifikowani) zainteresowani są zatrudnieniem jako operator maszyn oraz pracą w sektorze montażu. Nisko wykwalifikowani pracownicy produkcji szukający zatrudnienia w zakładach produkcyjnych mogą liczyć na coraz większy rozwój tej branży.

Jeden komentarz dla wpisu: “Najbardziej poszukiwane zawody w 2015 roku

  • 20 marca 2016 at 23:09
    Permalink

    Czy znasz kogoś kto bezskutecznie poszukuje pracy, teraz możesz mu pomóc w jej znalezieniu i jednocześnie otrzymać w zamian 1000 zł! znajdź na Praca.pl ofertę idealną dla znajomego, zaproponuj jego kandydaturę pracodawcy klikając na czerwoną strzałkę obok oferty! Sprawdź jakie to proste na http://praca.pl/rekomendacje.html

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.