Pomorze: miasto z najniższym bezrobociem. Nie zgadniesz, które to!

Choć ekonomiści twierdzą, że obecnie mamy do czynienia z rynkiem pracownika, to wiele osób wciąż nie może znaleźć wymarzonej pracy. Powodów takiego stanu jest wiele, a zjawisko to dotyczy całego województwa pomorskiego, w tym większych miast. Są jednak takie miejscowości, w których niemal wszyscy mieszkańcy w wieku produkcyjnym są gdzieś zatrudnieni. Jakie miasto na Pomorzu wyróżnia się najniższą stopą bezrobocia? Skąd bierze się aż tak dobry wynik?

Gdynia i Sopot mają najniższe bezrobocie na Pomorzu

Już od kilkunastu lat na rynku pracy występuje zjawisko migracji, która ma negatywne konsekwencje dla mniejszych miejscowości oraz wsi. Okazuje się, że młodzi pracownicy chętnie przeprowadzają się do miast wojewódzkich, głównie największych aglomeracji. Robią to z chęci rozwijania się, ale też znalezienia pracy zgodnej z zawodem i wykształceniem.

To właśnie dlatego w kontekście kwestii takich jak migracja, bezrobocie i dobra praca Trójmiasto znalazło się w centrum zainteresowania ekonomistów. Z corocznych badań przeprowadzanych przez GUS i lokalne Urzędy Pracy wynika, że Sopot i Gdynia to dwa miasta, które charakteryzują się najniższym bezrobociem na terenie całego województwa pomorskiego.

W październiku 2022 roku jedynie 1,8 proc. mieszkańców Gdyni oraz 1,4 proc. mieszkańców Sopotu pozostawało bez pracy. To fenomenalny rezultat, jeden z najlepszych w Polsce. Nieco wyżej znalazł się Gdańsk, w którym jedynie 2,4 proc. mieszkańców nie ma pracy. Dla porównania – stopa bezrobocia w całym województwie pomorskim wyniosła 4,5 proc., co i tak jest świetnym wynikiem, przynajmniej na tle pozostałych województw.

praca Trójmiasto

Jak interpretować dane o bezrobociu w Trójmieście?

Tak niski wskaźnik bezrobocia w Trójmieście zdaje się sugerować, że miejscowy rynek pracy wciąż może z dnia na dzień wchłonąć setki, a nawet tysiące dodatkowych pracowników. Poszukiwanie stałego zatrudnienia nie powinno być aż takie trudne, jak to się może wydawać. To rzecz jasna prawda, ale warto zauważyć, że omawiamy dane dotyczące oficjalnego bezrobocia. A to faktycznie może być dużo wyższe.

W końcu nie wszyscy bezrobotni rejestrują się w Urzędzie Pracy. Z reguły nie robią tego uczniowie, studenci oraz obcokrajowcy, czyli grupa pracowników zatrudnionych w różnych branżach. Oficjalne statystyki bezrobocia nie uwzględniają też szarej strefy, która wciąż stanowi znaczną część niektórych sektorów gospodarki, np. budownictwa.

Na oficjalną stopę bezrobocia można oczywiście patrzeć przez różowe okulary, ale takie podejście jest naiwne i nie mówi nam wszystkiego o trójmiejskim rynku pracy. Ekonomiści jak mantrę powtarzają, że obecnie w Polsce panuje rynek pracownika i nic nie zapowiada nadchodzących zmian. Jeśli faktycznie tak jest, to dlaczego niektóre osoby wciąż nie mogą znaleźć pracy w Trójmieście?

Praca w Trójmieście – jak ją znaleźć?

Podobnie jak inne polskie aglomeracje, Trójmiasto zmaga się z niedoborem pracowników jedynie w niektórych sektorach gospodarki. Dotyczy to głównie budowlanki, usług, produkcji przemysłowej oraz szeroko pojętej budżetówki. Do tej ostatniej należy wliczyć nie tylko urzędników rządowych i samorządowych, ale też służby mundurowe, ratowników medycznych, nauczycieli, a także pracowników przedszkoli oraz żłobków.

Są to zawody deficytowe, gdzie wciąż otwartych jest wiele rekrutacji. Niestety sztywne zasady płacowe utrudniają zatrudnianie kandydatów za rynkowe stawki, co przekłada się na dużą liczbę wolnych wakatów. Podobny problem dotyka też lekarzy i pielęgniarek pracujących dla państwowej służby zdrowia.

Co ciekawe, w Sopocie, Gdyni i Gdańsku wciąż występują duże niedobory pracowników fizycznych oraz usługowych. Brakuje sprzedawców, robotników, magazynierów, kierowców ciężarówek i autobusów, a także sprzątaczek.

Do tej listy można jeszcze dopisać wiele zawodów, ale jedno jest pewne – deficyty są spore, a napływ dużej liczby uchodźców z Ukrainy nie był w stanie ich zrównoważyć. Wygląda na to, że duży popyt na pracę utrzyma się mimo widma nadchodzącej recesji. Jeśli znalezienie pracy w Trójmieście sprawia problem, to warto rozważyć przebranżowienie się. Znacząco zwiększy to szansę na zdobycie zatrudnienia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.