Najpopularniejsze egzotyczne aranżacje ogrodów

Ciężko znaleźć dwa identyczne ogrody. Nawet jeżeli są zaaranżowane w takim samym stylu, to różnią się roślinami i ich ułożeniem. Pamiętajmy, że natura ma często swoją wizję i żadna roślina nie rośnie identycznie jak inna z tego samego gatunku. Każdy z nas planuje swój ogród tak, aby przyjemnie mu się spędzało w nim czas. W przypadku, gdy ogród ma spełniać funkcje praktyczne, to często znajdziemy w nim owoce, warzywa i/lub zioła. Często ogrody są wielofunkcyjne i możemy w nim znaleźć kilka rożnych sekcji o różnych funkcjach. Planując ogród należy pamiętać o tym, aby był on jak najbardziej spójny. Przykład? Nie postawimy przecież jabłoni pośrodku ogrodu dekoracyjnego w stylu angielskim. Dlatego najlepiej w takim przypadku podzielić ogrody na różne sekcje i je oddzielić od siebie płotkiem lub żywopłotem. Poniżej przedstawimy trzy różne rodzaje ogrodów w stylu bardziej egzotycznym od naszego polskiego.

Styl angielski

To jest styl, który najbardziej odwzorowuje naturę. Charakteryzuje go bujna roślinność. Rzadko tu znajdziecie trawnik. Jeżeli już będzie to będzie gęsty i dobrze wypielęgnowany. Wypielęgnowany nie oznacza, że jest często koszony. Tu przede wszystkim ma znaczenie nawadnianie i napowietrzanie gleby. To dzięki tym zabiegom trawnik jest bujny i zielony. Nawadnianie musi być imitacją deszczu. Wyobraźcie sobie tajemniczy ogród z książki. To chyba najlepsze odwzorowanie tego co powinno się kojarzyć z tym stylem. Dużo zieleni, dzięki której znajdziemy w ogrodzie wiele odcieni zieleni, a latem nawet inne, żywe kolory, gdy rośliny zakwitną.

Styl japoński

Jest to jeden z najbardziej egzotycznych stylów dla nas. Jest bardzo specyficzny. W Japonii takie ogrody są ściśle związane z kulturą i religią. U nas są one traktowane głównie jako ogrody dekoracyjne i mało kto zna symbolikę elementów tego ogrodu. Kiedyś służył głównie ludziom do przemyśleń, dlatego altany i meble ogrodowe to jego stałe elementy. Oprócz tego są tam też różne elementy dekoracyjne. Na przykład znajdziemy tam strumyk z mostkiem. Strumyk symbolizuje przemijalność życia. Zatem stojąc na mostku, właśnie na ten temat powinny zejść nasze myśli. Styl japoński charakteryzuje się pewną dostojnością i starannością. Jest dokładnie przemyślany i mało rzeczy ulega tam przypadkowi.

Styl śródziemnomorski

Ogród w tym stylu charakteryzuje przewaga ciepłych kolorów. Głównie jest to uzyskiwane za sprawą kwiatów, czasami także owoców roślin. W tym ogrodzie powinny znajdować się rośliny, które naturalnie występują na obszarze śródziemnomorskim. Niestety te roślinie rzadko wytrzymują nasz klimat, więc można je zastąpić roślinami podobnymi, ale odpornymi. Czasami sprawdza się także uprawa tamtejszych roślin w donicach. Wtedy można schować rośliny do domu lub jakiegoś innego ogrzewanego pomieszczenia. Jest to rozwiązanie dla drzew cytrusowych. Rozwiązanie to pomaga roślinom nie umrzeć zbyt wcześnie oraz uzyskać owoce, których inaczej nie byłyby w stanie nam dać. W tym stylu należy zwrócić uwagę na ogrodzenie. Jest to ogrodzenie, które często jest porośnięte pnączem lub winogronami.

🌳 Projektowanie i aranżacja ogrodów – Projekty Ogrodów Brzozowisko

ul. Długa 132, 05-300 Budy Barcząckie (pod Warszawą)

nr. tel: +48 504 548 530

email: biuro@brzozowisko.com

NIP: 8222169844

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.