Najważniejsza część pościeli: prześcieradło. Czy znasz je wystarczająco dobrze?

Prześcieradło to tkanina tkana na płasko, która jest używana na łóżku między osobą zajmującą łóżko a ciepłym kocem znajdującym się powyżej. Zwykle jest to prostokąt z szerokiej tkaniny, co oznacza, że ​​jest wykonany bez środkowego szwu. Pościel ma obszycia u góry i u dołu.

Krajki lub wykończone krawędzie tkanego prześcieradła, gdy jest on wytwarzany na krośnie, są używane jako szwy boczne, a zatem nie ma potrzeby obszywania boków. Obecnie prześcieradło jest częścią kompletu pościeli, które pasują do koloru, materiału i detali.

Prześcieradło może być wykonane z różnych włókien, w tym:

• lnu,
• bawełny,
• materiałów syntetycznych (często mieszanych z włóknami naturalnymi, takimi jak bawełna),
• jedwabiu.

Pościel wykonana jest z szerokiej gamy tkanin. Szczególnie popularny jest perkal, ściśle tkany płócienny splot całej bawełny lub mieszanki bawełny i poliestru, który jest gładki, chłodny i przyjemny dla skóry. Muślin jest również o splocie płóciennym, ale grubszym niż perkal. W miesiącach zimowych dodatkowe ciepło zapewnia prześcieradła flanelowe tkane z bawełnianych włókien pieluszkowych. Nowością jest prześcieradło nieprzemakalne albo też jedwabiste, satynowe prześcieradła, na ogół tkane z materiałów syntetycznych (jedwab jest bardzo drogi).

Historia prześcieradeł na przestrzeni wieków

Jakieś formy łóżek istnieją od tysiącleci. Nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy zastosowano prześcieradło, aby zapewnić wygodę śpiącego, ale prawdopodobnie pierwsza prawdziwa pościel była lniana. Len był uprawiany od wieków i był fachowo uprawiany, przędziony i tkany przez Egipcjan. Jest to pracochłonna roślina w uprawie, ale gotowa tkanina jest idealna na prześcieradło, ponieważ jest bardziej miękka w dotyku niż bawełna i staje się bardziej błyszcząca podczas użytkowania.

Pościel została wykonana na konwencjonalnych krosnach o szerokości 76,2–101,6 cm, w wyniku czego prześcieradła musiały być zszywane na środku, aby były wystarczająco duże do użytku. Europejczycy przynieśli kulturę lnianą do Nowego Świata – przetwórstwo lnu kwitło w koloniach północno-wschodniej i środkowej przez dwa stulecia. Jednak ze względu na żmudny proces uprawy bielizny były trudne i czasochłonne. Niemniej jednak wiele kobiet w XVII, XVIII i na początku XIX wieku nieubłaganie pracowało przy produkcji wyrobów lnianych – poszewek na poduszki, prześcieradeł, serwetek, ręczników – do użytku rodzinnego po ślubie.

Zakłady tekstylne szybko dostosowywały technologie produkcji bawełny i były w stanie przędzić, tkać, farbować i drukować bawełnę w ogromnych ilościach. Około 1860 r. niewielu zadawało sobie już trud robienia prześcieradeł z lnu – po co spędzać na tym czas, kiedy bawełniane prześcieradła były tanie i łatwe do zdobycia? Krosna stały się bardziej zmechanizowane, a ludzkie ręce ledwo dotykały produktów, a prześcieradła były wytwarzane na takich krosnach od końca XIX wieku. Ostatnie innowacje w produkcie obejmują wprowadzenie włókien mieszanych, w szczególności mieszanki bawełny z poliestrem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.