Jak ocenić jakość płytki PCB? Najważniejsze informacje o obwodach drukowanych

Na początku artykułu nadmienimy tylko dla przypomnienia bądź wdrożenia w ten temat, że PCB, czyli z angielskiego „PrintedCicuit Board” oznacza nic innego jak obwód drukowany. Idąc dalej, jest to płytka, która wykonana została z materiału izolacyjnego i pokryta folią przewodzącą, a jej funkcją jest łączenie elementów elektronicznych. Posiada ona elementy, które przewodzą elektrycznie i są nimi ścieżki miedziane oraz pola lutownicze. To wszystko wspólnie z innymi komponentami tworzy nam układ elektroniczny. Nie musimy już chyba dodawać, że w dzisiejszych czasach ciężko jest znaleźć urządzenie, w skład którego nie wchodziłyby płytki PCB.  Można powiedzieć, że są one elementem niezbędnym w niemal każdym takim urządzeniu.

Warto dodać także, że skoro rola płytek PCB jest tak istotna, to równie ważna jest ich jakość. Obecnie ze względu na ogromny rozwój technologiczny i wciąż rosnącą konkurencję na rynku, producenci sprzętów elektronicznych robią wszystko, aby przyciągnąć do swojej marki klientów poprzez trwałość produktów, funkcjonalność i oryginalność. Aby wyroby te mogły spełniać dwa pierwsze, z wymienionych wyżej kryteriów, wszystkie urządzenia muszą zostać wyposażone w bardzo dobrej jakości płytki PCB, aby mogły właściwie i długotrwale posłużyć klientom.  Spróbujemy więc odpowiedzieć na pytanie, co może wpłynąć na jakość produkowanych PCB, a także przybliżymy proces samej produkcji PCB na zamówienie.

Jak przebiega proces produkcji PCB?

Proces tej małej i całkiem niepozornej płytki PCB na zamówienie składa się aż z jedenastu faz. W pierwszej kolejności zbierana jest cała dokumentacja, która potrzebna jest do produkcji. W punkcie tym mowa między innymi o projekcie samej płytki, który zostaje wysłany do akceptacji. W momencie, gdy klient go akceptuje, rozpoczyna się cały proces. Na początku, na postawie przygotowanych plików do wiercenia, na wielowrzecionowych maszynach zostają wywiercone otwory w obwodach. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie miedzi z wszelkich zanieczyszczeń, przed nałożeniem mozaiki druku.

Gdy po myciu na mokro obwody zostaną osuszone, przechodzi się do nałożenia warstwy ochronnej przed kolejnym etapem, jakim jest trawienie miedzi. Po samym trawieniu na wyczyszczoną już powierzchnię laminatu nakłada się warstwę soldermaski, po czym ma miejsce cynowanie obwodów PCB. Następnie maszynowo nałożona zostaje warstwa opisowa i utwardzona farba UV. Kolejnym krokiem jest frezowanie obwodów przy użyciu odpowiednich frezarek. Ostatnim elementem produkcji jest oczyszczenie płytki po obróbce mechanicznej, aby usunąć wszelaki kurz powstały podczas frezowania. Po tych czynnościach obwody zostają przekazane do kontroli jakości i zostają pakowane.

Co zaburza jakość płytek PCB?

Największą zmorą elektroniki jest, jak pewnie się domyślacie wilgoć i może ona wytworzyć korozję na powierzchni obwodu. Na rozwój korozji wpływają przede wszystkim temperatura oraz ilość cykli mokro/sucho podczas produkcji, a także zanieczyszczenia powietrza i ilość obecnych w nim gazów korozyjnych. Sam fakt produkcji urządzeń elektronicznych, które są mobilne, to znaczy te, które możemy przenosić ze sobą, ze względu na różne warunki środowiskowe również podnoszą prawdopodobieństwo występowania korozji.

Kolejne równie niebezpieczne i wpływające bardzo niekorzystnie na jakość obwodów PCB jest zjawisko CAF, czyli z angielskiego ConductiveAnodicFilament. Zjawisko to polega na tworzeniu się włókien przewodzenia w dielektryku laminatu, które mogą doprowadzać do upływów prądu bądź zwarć mozaik. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem przyłożonego napięcia dochodzi do rozpuszczania przewodnika przelotek, a jony transportowane są wzdłuż włókien dielektryka.

Zaznaczyć należy, że zarówno zjawisko korozji, jak i CAF zachodzą nie tylko w związku z trudnymi warunkami środowiskowymi, ale także podczas etapów produkcji i ich montażu. Dlatego też przed zdecydowaniem się na ich zakup, należy bardzo dobrze rozeznać się w kwestii ich producentów i zdecydować się na tych najlepszych w branży, którzy oferują płytki PCB na zamówienie najwyższej jakości.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.