Znaki nakazu i inne – kto może stawiać znaki drogowe?

Zapewne wiele osób zastanawia się, czy ma możliwość postawienia samodzielnie znaku drogowego na swoim prywatnym terenie, wewnętrznej drodze, czy też strefie zamieszkania. Dodatkowo, brakuje zwykle informacji, skąd je pozyskać, a także czy można zrobić to na własną rękę. Zanim podejmiemy stosowne kroki w tym kierunku, warto dowiedzieć się, co mówi o tym prawo i jakie mamy możliwości.

Kto zgodnie z prawem może stawiać znaki drogowe?

Osoby, które chciałyby postawić na prywatnej posesji np. drogowe znaki nakazu, zastanawiają się, czy mogą takowy kupić. Zastosowanie np. znaku b1 może sprawić, że właściciel nie będzie musiał martwić się o to, że na jego posesję wjeżdżają kierowcy bądź piesi. Dokonać zakupu może się udać, natomiast postawienie go bez zezwolenia może okazać się błędem, ponieważ grożą z to poważne konsekwencje.

Nawet w przypadku, kiedy kupiony znak został stworzony przez producenta znaków drogowych, a jego parametry są zgodne z przepisami, nie jest to równoznaczne z tym, że jego postawienie będzie w pełni legalne. Montaż znaków drogowych powinien być zlecony odpowiednim dla tego zadania służbom, natomiast uprzednio wymaga się uzyskania zgody. Należy jednak wiedzieć, na jakie przepisy powinniśmy się powołać, a także jak ową zgodę da się otrzymać.

Przepisy regulują to, gdzie i jakie znaki można postawić, a to dobra wiadomość dla kierowców oraz pozostałych użytkowników dróg. Wszystko po to, aby możliwe było zapobieganie paraliżowi komunikacyjnemu, ale też samowolce związanej z oznakowaniem terenów prywatnych, dróg wewnętrznych oraz różnego rodzaju stref zamieszkania. Dodatkowo, obsługą znaków drogowych, zarówno tych poziomych jak i pionowych, zajmują się wykwalifikowani specjaliści konkretnych firm. Nawet podczas robót, firmy budowlane muszą korzystać z usług specjalnych wypożyczalni znaków drogowych i stawiają je oni zgodnie z obowiązującym prawem.  Jeśli nie mamy pewności, czy możemy postawić znak, lepiej po prostu z tego zrezygnować, aby uniknąć konsekwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.