Nie pozwól, by pogoda pokrzyżowała twoje plany

Czy nam się to podoba czy nie, musimy stwierdzić, że jako ludzie jesteśmy szalenie zależni od pogody. Niektórzy mogą się z tym nie zgadzać, bo przecież wszyscy mamy przeciwdeszczowe kurtki, ciepłe czapki i buty zimowe, czyli akcesoria pozwalające nam na normalne funkcjonowanie w każdych warunkach. Teoretycznie tak, jednak spójrzmy na nasze samopoczucie podczas szarego, deszczowego dnia – jesteśmy ospali, zmęczeni i pozbawieni dobrego humoru. Taki depresyjny nastrój potrafi pokrzyżować rodzinny wyjazd czy wycieczkę na weekend w góry. Przyszedł więc czas, by nauczyć się planować swoje życie w oparciu o wiarygodną prognozę pogody.

Sprawdź pogodę, zanim zarezerwujesz hotel

Jaki jest największy problem, jaki ludzie popełniają podczas sprawdzania, jaka pogoda będzie w najbliższym czasie? Jest nim odkładanie tego na ostatnią chwilę. Kiedy widzisz promocyjne ceny na hotel nad morzem, rezerwujesz je, bez patrzenia, jaka będzie wtedy pogoda. Sprawdzasz prognozę dopiero na dzień przed wyjazdem i jesteś w kropce – musisz jechać bez względu na to, czy będzie pięknie, czy paskudnie za oknem. Tymczasem wystarczyłoby dwa tygodnie wcześniej sprawdzić długoterminową prognozę i zobaczyć, jakie mniej więcej warunki czekają na ciebie w miejscu, do którego wyjeżdżasz.

Jeśli widzisz, że zapowiada się ochłodzenie, to znak że lepiej poszukać oferty w innym terminie.

O ile określanie prognozy krótkoterminowej nie jest dzisiaj wielkim problemem i można w tej kwestii zaufać większości stacji telewizyjnych oraz serwisów internetowych, to już pogoda długoterminowa jest o wiele bardziej skomplikowanym tematem, który wymaga udziału doświadczonego meteorologa. Jeśli nie lubisz wróżenia z kuli, musisz znaleźć źródło, które dostarcza wiarygodne informacje poparte konkretnymi zjawiskami meteorologicznymi. Długoterminowa prognoza pogody dostępna jest w wielu serwisach internetowych, jednak najlepiej wybrać ten, który dedykowany jest zarówno zwykłym odbiorcom, jak i doświadczonym osobom. Im więcej szczegółowych parametrów dotyczących wysokości chmur, wilgotności i kierunku wiatru, tym lepiej, bowiem analizując te wszystkie czynniki można przewidzieć najbardziej wiarygodną prognozę w perspektywie nawet kilku tygodni.

Jak interpretować prognozę długoterminową?

Musimy przygotować się na to, że żadna, nawet najlepsza prognoza długoterminowa nie jest nieomylna. Nie powinniśmy więc mieć pretensji, jeśli przewidywana była temperatura piętnastu stopni, a w rzeczywistości jest dwanaście. To bowiem naturalna kolej rzeczy powodowana przez nieprzewidywalność nagłych zmian w pogodzie. Można jednak jej zaufać w takim stopniu, by wiedzieć, jak przygotować się do wyjazdu. Długoterminowa prognoza podpowie ci, czy brać ze sobą kurtkę i ciepłe ubrania, czy może lepiej krem z filtrem UV.

Dzisiaj mnóstwo serwisów pogodowych oferuje darmowe powiadomienia wysyłane drogą mailową. Wystarczy ustawić, jaki region nas interesuje, a serwis będzie przesyłał co jakiś czas informacje o warunkach na dany dzień. Jest też opcja powiadomień przed zjawiskami niespodziewanymi, takimi jak obfite ulewy, huragany czy gradobicia. Warto skorzystać z tej opcji, bo łatwo zapomnieć o samodzielnym sprawdzaniu prognoz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.