Niebezpieczne korniki

Wielu jest specjalistów, którzy walczą z zagrożeniem drewna, jakim jest kornik! Wiadomo, że kornik jest szkodliwy dla drewna – co do tego nie ma wątpliwości. Gdy tylko nadejdzie cieplej, ludzie z całego kraju kontaktują się ze specjalistami, gdy tylko zauważą pierwsze oznaki problemu z kornikami – dziury pojawiające się w drewnie. Tak więc, korniki z pewnością mogą być szkodliwe dla drewna, ale czy jest coś jeszcze, czemu mogą zagrozić? Czy kornik może być nawet szkodliwy dla ludzi?

Tak więc wiemy, że larwy chrząszczy, które ostatecznie zamieniają się w korniki, nie uwielbiają niczego bardziej niż przeżuwania pysznego kawałka drewna. Gdy małe dziury zostaną zauważone na drewnie, uszkodzenie zostało wyrządzone. Larwy chrząszczy wylęgają się z jaj, które zostały wcześniej złożone na drewnie lub w nim i żerują na drewnie, osłabiając integralność strukturalną drewna z każdym kęsem. Właśnie w tym momencie specjaliści od drewna, są wezwani do obróbki drewna i przerwania cyklu życia. Odbywa się to poprzez powlekanie drewna środkiem na bazie wody, aby zabić chrząszcze, gdy się pojawią. To sprawdzony sposób na pozbycie się kornika.

Dość już o szkodach, jakie mogą wyrządzić drewnu – czy jest to szkodliwe dla ludzi?

Chociaż same korniki nie są bezpośrednio szkodliwe dla ludzi, istnieją pasożyty powiązane z kornikami, które mogą być szkodliwe dla ludzi. Głównym omawianym pasożytem jest Scleroderma domesticum.

Scleroderma domesticum to w rzeczywistości gatunek osy. Wiadomo, że ten szczególnie paskudny wariant żeruje na chrząszczach, w tym na chrząszczu meblowym (Anobium punctatum). Zarówno samiec, jak i samica Scleroderma domesticum są czarne lub brązowe i wyglądają podobnie do mrówek.

Samiec ma skrzydła, ale nie ma zdolności kłucia, ponieważ nie ma „żądła”. Niebezpieczeństwo dla ludzi i kornika pochodzi od samicy. Samica Scleroderma domesticum, chociaż nie posiada skrzydeł, posiada liczne żądła, które uwalniają paraliżujący jad. Być może myślisz teraz: „Więc jak ten pasożyt wpływa na kornika?” Odpowiedź jest taka, że ​​samice dostają się do drewna przez pęknięcia, a nawet dziury po kornikach w celu sparaliżowania wszelkich larw korników, które mogą napotkać, użądlenia ich i wstrzyknięcia im jadu. Samica następnie decyduje się złożyć jaja na ciałach sparaliżowanych (choć wciąż żywych) larw! To z kolei działa jako źródło pożywienia dla jeszcze nienarodzonego potomstwa.

Na szczęście samica Scleroderma domesticum nie jest w stanie sparaliżować ludzi. Jest jednak zdolna do kłucia ludzi, którzy mogą mieć bliski kontakt z dotkniętymi przedmiotami drewnianymi. Zasadniczo, jeśli kawałek drewna (lub mebla) został zidentyfikowany przez samicę jako potencjalny teren lęgowy, zawsze istnieje ryzyko, że jeśli człowiek wejdzie w bliski kontakt, może zostać użądlony.

W przypadku ukąszenia na dotkniętym obszarze skóry pojawią się oznaki czerwonego obrzęku i pojawi się wysypka. W ciągu kilku dni powinno to naturalnie złagodnieć. Jeśli nie ustąpi lub wystąpi reakcja alergiczna na ugryzienie, konieczne będzie leczenie. To kolejna motywacja do tego, by pozbyć się ewentualnych korników w domu – jak najszybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.