Jak wygląda nauka niemieckiego dla opiekunek osób starszych?
Jednym z podstawowych wymagań dla osób chcących podjąć prace opiekunki osób starszych w Niemczech jest znajomość języka. Najczęściej wymagana jest umiejętność porozumienia się w stopniu podstawowym, ale komunikatywnym. Opiekunka powinna móc porozmawiać zarówno z seniorem, jak i jego rodziną, lekarzem, sprzedawczynią w sklepie czy panią na poczcie. Jak jednak zdobyć takie umiejętności? Na czym polega nauka niemieckiego dla opiekunek osób starszych?
Ile wcześniej należy zacząć naukę niemieckiego?
Przeglądać ogłoszenie o pracy opiekunki do osób starszych w krajach niemieckojęzycznych najczęściej uzyskuje się informacje, że pracodawcy wymagają podstawowych umiejętności komunikacyjnych. Jest to dobra wiadomość, dla osób, które jeszcze nie znają niemieckiego, ale chcą się go nauczyć, przed podjęciem zatrudnienia. Nauka niemieckiego dla opiekunek na opieka.felizajob.pl/oferta/nauka-jezyka-niemieckiego/ pozwala bowiem opanować podstawy w 2 miesiące. Jeszcze szybciej umiejętności komunikacyjne można nabyć na intensywnym kursie, który trwa zaledwie miesiąc. W tym czasie przyszła opiekunka opanuje podstawowe zwroty potrzebne w sklepie, na poczcie, u lekarza, w aptece i innych codziennych sytuacjach. podstawy niemieckiego pozwolą jej też swobodnie porozumiewać się z seniorem w sytuacjach dnia codziennego, a także składać rodzinie podopiecznego raporty o stanie jego zdrowia.
Jak odbywają się kursy niemieckiego dla opiekunek?
Obecnie większość kursów niemieckiego dla opiekunek osób starszych odbywa się online np. za pomocą Skype. Dzięki temu uczestniczyć w nich może każda zainteresowana osoba bez względu na miejsce zamieszkania. Na udział w lekcjach często decydują się opiekunki, które już przebywają u podopiecznego w Niemczech, ale na kursie chcą podszkolić swoje umiejętności lingwistyczne, poszerzyć słownictwo i przełamać barierę językową.
Na czym polega kurs języka niemieckiego dla opiekunek?
W przypadku opiekunek osób starszych pracujących w Niemczech najbardziej pożądanymi i najważniejszymi umiejętnościami są te komunikacyjne. Umiejętność mówienia po niemiecku, a także rozumienie komunikatów przekazywanych przez innych są więc tymi, które powinna na kursie szkolić każda opiekunka. Nauka kładzie na te kompetencje o wiele większy nacisk niż na pisanie czy poznawanie dokładnych zasad gramatycznych. Na kursach opiekunki uczą się też jak przełamać barierę językową i przestać bać się mówić po niemiecku.
Czy opiekunce potrzebny jest język niemiecki?
Znajomość przez opiekunkę osób starszych języka niemieckiego znacznie zwiększa szansę zatrudnienia w Niemczech. Większość osób, które tylko w stopniu komunikatywnym znają język zachodnich sąsiadów, pracę znajduje w kilka dni czy tygodniu. Plusem posiadania umiejętności językowych jest również wyższa pensja i lepsze warunki pracy, a także możliwość łatwiejszego porozumiewania się z podopiecznym. To ostatnie wpływa na przyjaźniejszą atmosferę, niweluje konflikty i pozwala lepiej wywiązywać się z obowiązków.