Niestandardowe projekty przyszłością Twojej firmy
Chociaż każdy zakład stolarski zwykle zajmuje się tym samym – tworzy z drewna przedmioty codziennego użytku, to jednak już same projekty, realizacja, wykonanie nie muszą, a nawet nie powinny być tak samo rutynowe. Innowacje, niekonwencjonalne podejście, nowości – to jest w cenie w XXI w niemalże każdej branży. Nie jest inaczej, jeśli chodzi o stolarkę.
Wizja – nie tylko przeszłość
Oczywistością jest, że stolarz to zawód z tradycją. I to co wydawać by się mogło walorem tej branży od jakiegoś czasu niestety jest – jej przysłowiową kulą u nogi, bowiem wiele zakładów stolarskich – zarówno tych rodzinnych, istniejących od lat, jak również tych dopiero co rozkręcających się boi się sięgać po niestandardowe rozwiązania. I to jest błąd, bowiem chcąc dzisiaj odnieść sukces w tej branży – postęp jest koniecznością. Nie można patrzeć jedynie za siebie. Owszem – trzeba czerpać możliwie jak najwięcej z przeszłości – ale to niestandardowe pomysły tak naprawdę niosą jedyną szansę na sukces. I to bez względu na to, czym dokładnie dany warsztat się zajmuje.
Stolarz realizuje różne – mniejsze i większe – projekty. Mogą to być między innymi:
• meble
• drzwi
• okna
• schody
• elewacje drewniane
• galanteria drewniana
To tylko przykłady różnorodności stolarskiej pracy. Jednak – nie można na tej różnorodności się zamykać. Możliwe, a tak jak wspomnieliśmy powyżej – nawet konieczne – okazują się innowacje. Dotyczy to każdego z powyższych zagadnień. Czasem malutka zmiana – może dać wielkie efekty. Jest to najlepszym dowodem na to, że nie trzeba od razu proponować Klientom drewnianych gadżetów, ale być może wystarczy jakaś drobna nowość w tradycyjnym designie klasycznego stołu?
Kreatywność jest kluczem
Niestandardowe projekty to nic innego jak fuzja dwóch najważniejszych czynników – kreatywności stolarza i indywidualnych potrzeb odbiorcy jego rzemiosła. To właśnie na kanwie tego powstały niegdyś dzisiaj nam dobrze znane szafki, drewniane panele czy płoty – ale kiedyś, ktoś musiał zaryzykować. Kiedyś kogoś musiała ponieść kreatywność, spotkać się z potrzebom – a efekt odniósł sukces w ponadczasowym wymiarze.
Masz swój zakład stolarski bądź planujesz otworzyć?
Nie trzymaj się zatem utartych schematów – to bezpieczne rozwiązanie, owszem. Jednak jeszcze nigdy nikogo nie doprowadziło do prawidłowego sukcesu. Błędne okazuje się myślenie, że praca w zakładzie stolarskim wymaga od rzemieślnika jedynie tego, by wyróżniał się sprawną ręką i znajomością zagadnień obróbki drewna. Obszerna wiedza na temat gatunków drewna, czy też ich właściwości to konieczność, bowiem na takiej solidnej podstawie można tworzyć z tego surowca cuda. To bardzo ważne, bowiem nawet jeśli jesteśmy bardzo kreatywni i mamy kapitalne pomysły to nici z naszej koncepcji, jeśli nie będzie to szło w parze z materiałem czy narzędziami wybranymi do realizacji zamierzonego konceptu.
Nie czekaj!
Pomysły tak szybko przychodzą, jak odchodzą. Dlatego jeśli tylko pojawi się w Twojej głowie jakaś wizjonerska myśl – staraj się ją jak najszybciej zrealizować, zanim ktoś inny Cię ubiegnie.
A co powiecie o projektach domów firmy http://www.tanga.pl? Chodzi mi o te segmenty. Ciekawy sposób wykonania wejścia do domu. Ale chyba nieco nie praktyczny? Jak sądzicie?