Niezbędne wsparcie nie tylko w magazynach

Z każdym rokiem przybywa centrów logistycznych i magazynów, które powstają przede wszystkim na obrzeżach miast w pobliżu tras szybkiego ruchu i autostrad. Większy ruch zauważalny jest w portach przeładunkowych, gdzie ogromne ilości kontenerów w każdym dniu przypływają przede wszystkim z dynamicznie rozwijających się krajów azjatyckich.

Aby utrzymać płynność i regularność dostaw, w każdym z tych miejsc spotyka się wózki jezdniowe wielu typów. Warto bliżej przedstawić dwa z nich, zwłaszcza że w najbliższych latach Polska nadal będzie ważnym graczem w międzynarodowym przepływie towarów.

Wózki czołowe

Spośród wózków widłowych najczęściej spotyka się wózki czołowe, które charakteryzują się jednostką podnośnikową zbudowaną z masztu oraz wideł z regulowanym odstępem (w przypadku najczęściej występujących palet euro i podobnych widły oddalone są od siebie o 120 cm). Wózek widłowy czołowy przede wszystkim służy do przewozu palet oraz niewielkich kontenerów z towarem. Na obszarach zamkniętych najbardziej popularne są wózki o napędzie elektrycznym – szybka wymiana baterii o dużej żywotności to spory atut. Na zewnętrz popularne są wózki napędzane jednostkami spalinowymi – dużą popularnością cieszą się wózki gazowe, ale także nie brakuje wózków zasilanych olejem napędowym czy benzyną. Wysokość podnoszenia zależna jest od rodzaju masztu – spotyka się maszty podwójne i potrójne. Kolejną różnicą jest liczba kół – wózki czterokołowe są bardziej stabilne i pozwalają na pracę z cięższymi ładunkami, zaś wózki trzykołowe o znakomitej manewrowości powstały specjalnie z myślą o pracy w ciasnych pomieszczeniach.

Wózki terenowe

Specjalnie z myślą o pracy na zewnątrz projektowane są wózki widłowe terenowe. Najczęściej wykorzystywane są do pracy w budownictwie, rolnictwie, leśnictwie, górnictwie i przemyśle ciężkim. Stabilność gwarantują cztery koła (występują też wózki z podwójnym ogumieniem na jednej z osi i z napędem na każde z kół) wyposażone w solidne opony (są wersje z cichym ogumieniem przystosowanym do jazdy po betonie i asfalcie oraz wózki z oponami terenowymi). Silniki wykorzystywane w tych wózkach najczęściej zasilane są olejem napędowym bądź LPG. Spotyka się także wózki benzynowe. Zaletą wózków terenowych jest uniwersalność – z powodzeniem są wykorzystywane w miejscach, gdzie spotyka się zarówno zadaszone magazyny, jak i powierzchnie magazynowe zewnętrzne.

Rozwój infrastruktury magazynowej i przeładunkowej nie byłby możliwy bez wózków – dlatego na rynku konkuruje wielu producentów z Europy i Azji. Stąd należy się spodziewać, że z każdym rokiem wózek widłowy będzie coraz bardziej nowoczesną konstrukcją zapewniającą dłuższą pracę i jeszcze wyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa.

Jeden komentarz dla wpisu: “Niezbędne wsparcie nie tylko w magazynach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.