Nowe formy zatrudnienia pracowników
Główną i najbardziej podstawową formą zatrudnienia w naszym kraju jest umowa o pracę, która jest regulowana przez Kodeks Pracy. Może być to umowa na czas nieokreślony lub określony, na okres próbny, na zastępstwo. Wybór jest spory, jednak wszystkim tym rodzajom brakuje podstawowej cechy poszukiwanej przez pracodawców oraz części pracowników – elastyczności. Rynek potrafi jednak stworzyć towar i usługi, które są mu potrzebne. W ten sposób powstały nowoczesne formy zatrudnienia.
Praca na odległość
Telepraca, zwana pracą na odległość, należy właśnie do nowoczesnych form zatrudnienia. Pozwala pracownikowi na wykonywanie swoich obowiązków z domu lub innego miejsca, które w sposób zdalny jest połączone z zakładem pracy. Jest to szczególnie pożądany układ dla osób niepełnosprawnych, matek wychowujących dzieci albo uczniów i studentów. Pracownik nie traci żadnego z przywilejów prawa pracy, przy braku konieczności pojawiania się w siedzibie firmy. Nowelizacja przepisów została wprowadzona w 2007 roku, głównie za sprawą przepisów europejskich. Należy jednak wiedzieć, że w tym wypadku występuje elastyczność miejsca wykonywania powinności, a nie czasu. Zawarcie umowy o telepracę wymaga jej regularności. Nie można więc wybierać sobie dni czy godzin, kiedy jest się dostępnym.
Wypożyczenie i leasing
W przypadku pracy tymczasowej czy sezonowej, bardzo często można spotkać się z wynajmowaniem i leasingowaniem pracowników. Osoby są zatrudniane w normalnym trybie w agencji pracy tymczasowej, która leasinguje ich osobie trzeciej do wykonywania konkretnych prac. Po zakończonym zadaniu, pracownicy oddelegowywani są w inne miejsce, do innego zlecenia. Wypożyczenie polega na zawarciu umowy trójstronnej – między zakładem macierzystym, docelowym i zatrudnionym. Na pewien okres czasu pracownik zmienia zakład pracy, który płaci za jego usługi. Po wygaśnięciu umowy, osoba wraca do pierwotnego miejsca wykonywania obowiązków.
Kontrakty
Coraz popularniejsza staje się praca kontraktowa. Polega na wykonaniu danego zlecenia w danym czasie. Bez znaczenia są miejsce i dzienna ilość godzin spędzona na zadaniu. Są wykorzystywane w przypadkach pracy tymczasowej czy nietypowej. Preferowane przez osoby reprezentujące wolne zawody. W tym miejscu warto wspomnieć również o tzw. kontrakcie menadżerskim. Wynajęty przez firmę menadżer zobowiązuje się do wykonywania obowiązków w imieniu zleceniodawcy i zarządu spółki. Jest to praca skierowana na określony rezultat, a nie prowadzone działania. Bardzo ciężko więc wyznaczyć cechy umowy o pracę, takie jak konkretny czas czy miejsce wykonywanych obowiązków.
Work-sharing
Popularna forma zatrudnienia przez firmy przechodzące kryzys. Polega na redukcji godzin pracy, a tym samym wynagrodzenia, przez pracodawcę. Pomaga w znaczący sposób ograniczyć koszty bez zwolnień. W polskim prawie, taka konstrukcja wprost nie istnieje. Są natomiast metody i środki, by osiągnąć taki rezultat. Stosuje się porozumienia pracownicze i ograniczenia etatów.
Job-sharing
Job-sharing, czyli dzielenie pracy, oznacza zatrudnienie na jednym stanowisku większej ilości osób. Zapobiega to masowym zwolnieniom oraz sprzyja zanikowi bezrobocia. W praktyce polega to na podziale godzin pracy, czy dni tygodnia, między daną ilość zatrudnionych. Oczywiście wynagrodzenie również jest proporcjonalnie dzielone. Ten sposób pracy cenią sobie również młode matki, które muszą pogodzić karierę z wychowywaniem dzieci, a nie są w stanie pozwolić sobie na ich codzienną opiekę osób trzecich.
Umowy cywilno-prawne
Umowy o dzieło czy zlecenie zna praktycznie każdy. Jeśli nie z własnego doświadczenia, to mediów, które przejaskrawiają ten problem. Regulacje można znaleźć w Kodeksie Cywilnym, a nie Pracy. Powinny być stosowane w przypadkach, gdy podstawą wynagrodzenia jest osiągnięty rezultat, a nie samo działanie. Niestety, niektórzy pracodawcy próbują obejść w ten sposób przepisy prawa pracy, co w efekcie powoduje niepotrzebną niechęć i strach przed tego typu umowami. Niewielu dostrzega ich zalety, takie jak elastyczny czas i miejsce pracy czy możliwość porzucenia zlecenia bez żadnych konsekwencji.