Obsługa BHP – co obejmuje i dlaczego warto się zdecydować?

Zachowanie wysokich standardów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, jest nie tylko praktyką przyciągającą najlepszych specjalistów z branży, ale także obowiązkiem każdego pracodawcy. Niezależnie od dziedziny rynku, w który wpisana jest instytucja i bezpośrednio stanowisk z nią związanych, wdrożenie i przestrzeganie zasad BHP podlega kontroli przez instytucje państwowe i nie można ich zaniedbać. Prawidłowa obsługa BHP nie jest jednak prostym zadaniem, a zatrudnianie profesjonalistów na własną rękę może znacząco nadwyrężyć budżet firmy, dlatego coraz częściej pracodawcy decydują się na skorzystanie z usług outsourcingowych.

Obsługa BHP przez firmę zewnętrzną?

Najpierw należałoby jednak odpowiedzieć na pytanie: co obejmuje usługa obsługi BHP? Zdefiniowanie pojęcia nie jest takie proste, gdyż wszystko zależy od wyboru konkretnego przedsiębiorstwa zewnętrznego i oferowanych przez niego usług. Najczęściej jednak profesjonalne firmy zajmują się użytkowaniem wszystkich aspektów związanych z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Obsługa BHP może zatem obejmować prowadzenie niezbędnych szkoleń w tym zakresie, jak również prowadzenie dokumentacji, doradztwo, ocenianie ryzyka podejmowanego przez pracownika na danym stanowisku, czy nawet pomoc prawną w razie wypadku jednego z pracowników. Bardzo często doświadczone organizacje prowadzą także szkolenia dla samych przedsiębiorców np. z pierwszej pomocy lub oferują możliwość e-learningu wszystkich zatrudnionych w firmie osób.

Zalety skorzystania z usług profesjonalistów

Zatrudniając firmę z zewnątrz, czyli decydując się na coraz popularniejszy outsourcing, nie tylko mamy pewność co do wiedzy merytorycznej i profesjonalizmu pracowników, ale również ograniczamy przy tym znacząco koszty. Zatrudnianie własnych specjalistów od BHP, którzy zajęliby się stałą obsługą w tym zakresie, jest nie tylko ryzykowne, ale po prostu nieopłacalne.
Dodatkowo bardzo często możemy się spotkać ze stałym nadzorem w zakresie BHP. Co to znaczy? Jest to po prostu stała pomoc w zakresie sporządzania dokumentacji, interpretacji i wprowadzenia w życie nowych przepisów bezpieczeństwa pracy, obsługi bezpiecznych szkoleń czy tworzeniu regulaminów. Dzięki takiemu wsparciu ze strony firmy zewnętrznej mamy pewność co do zachowania najwyższej jakości usług w każdym aspekcie związanym z obsługą BHP, bez konieczności nadwyrężania budżetu przedsiębiorstwa i stałego utrzymywania własnych pracowników, których trzeba najpierw zatrudnić i odpowiednio przeszkolić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.