Obowiązki biura rachunkowego

Właściciele firm szukając usług księgowych najczęściej stawiają na współpracę z biurami rachunkowymi. Jest to atrakcyjne cenowo rozwiązanie, które pozwoli dobrać rodzaj współpracy do profilu działalności przedsiębiorstwa oraz zagwarantuje elastyczną, zadowalającą współpracę. Jak jednak wybrać dobre biuro rachunkowe i jakie są jego podstawowe obowiązki?

Obowiązki biura rachunkowego

Z usług biur rachunkowych korzysta się najczęściej w kwestii prowadzenia księgowości przedsiębiorstwa. Na realizację jakich obowiązków można się spodziewać po biurach rachunkowych? Najogólniej mówiąc biura rachunkowe zajmują się prowadzeniem księgowości firm zlecających pracę. Biura rachunkowe najczęściej prowadzą księgi rachunkowe i podatkowe przedsiębiorstwa, prowadzą cykliczne rozliczenia, wykonują sprawozdania i bilansy miesięczne i roczne, wspomagają przedsiębiorcę podczas wszelkich kontroli skarbowych i podatkowych, prowadzą dokumentację przedsiębiorstwa w należytym obowiązku, a także zapewniają ochronę dokumentacji oraz znajdujących się w nim danych.

Biura rachunkowe powinny także rozliczać przedsiębiorców z obowiązków publicznoprawnych, takich jak PFRON, dbać o stan rozliczeń przedsiębiorcy, a także informowanie go o wszelkich zaległościach finansowych, a także prowadzić działalność doradczą związaną z częścią księgową przedsiębiorstwa. Jak widać, zakres działalności biura rachunkowego jest duży, dlatego też tak ważne jest prawidłowe prowadzenie księgowości przedsiębiorstwa.

Jak znaleźć sprawdzone biuro rachunkowe?

Szukając sprawdzonego biura rachunkowego można zdać się na polecenie sprawdzonej instytucji przez kogoś znajomego- taki sposób znalezienia właściwej dla nas instytucji rachunkowej jest najbardziej bezpieczny. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, najlepiej jest zapoznać się z ofertą kilku biur rachunkowych, którymi jesteśmy wstępnie zainteresowani. Warto jest również przeprowadzić wstępne rozmowy, które pomogą nam dopasować najbardziej trafione biuro rachunkowe do oczekiwań i zapotrzebowania naszego przedsiębiorstwa. Prawidłowo prowadzona działalność rachunkowa biura rachunkowego gwarantuje porządek w dokumentach, tym samym chroniąc przedsiębiorstwo przed karami chociażby z Urzędu Skarbowego.

Biuro rachunkowe czy samodzielny księgowy- co wybrać?

Na usługi księgowego decydują się zazwyczaj duże przedsiębiorstwa, które wymagają obsługi przez samodzielnych pracowników. Dla nieco mniejszych firm, zaczynających dopiero swoją przygodę na rynku często korzystają z usług biura rachunkowego. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno ze względu finansowego, ponieważ koszty współpracy z biurem rachunkowym są często niższe niż przy zatrudnieniu księgowego na etat, a ponadto przedsiębiorca może liczyć na prowadzenie dokumentacji firmy zgodnie z jej potrzebami i rodzajem samej działalności gospodarczej. Właśnie dlatego biura rachunkowe powstają tak często i cieszą się zainteresowaniem klientów i dobrą opinią dotyczącą współpracy z przedsiębiorstwem.

Zobacz również biura księgowe Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.