Jak wybrać odpowiedni serwis do naprawy kasy fiskalnej?

Każda nieprawidłowość w funkcjonowaniu kasy fiskalnej to spore utrudnienie z punktu widzenia normalnej pracy sklepu czy zakładu usługowego. Dlatego też należy niezwłocznie usunąć usterkę w sposób skuteczny i szybki. Jak wybrać najlepszy serwis do naprawy kas fiskalnych?

Zmiany legislacyjne

Jeszcze kilka lat temu, dowolność w zakresie wyboru serwisu do naprawy kasy fiskalnej była dużo mniejsza niż w chwili obecnej. Dlatego też wiele osób, przed oddaniem kasy do serwisu zastanawia się, który z nich będzie najlepszy. Na ten moment, nie ma obowiązku serwisowania kasy tylko i wyłącznie u podmiotu, który został jako pierwszy wpisany do książeczki serwisowej. Jeśli z jakichś względów nie jesteśmy zadowoleni z jakości świadczonych usług, możliwe jest dokonanie zmian bez konieczności uzyskiwania zgody Głównego (Centralnego) Serwisu, jak to miało miejsce wcześniej. Na przedsiębiorcy (lub – działającym w jego imieniu – nowym serwisie) ciąży jedynie obowiązek poinformowania wyżej wspomnianego Serwisu Głównego. Dodatkowo, rezygnując z usług danego serwisu, konieczne jest poinformowanie go o tym fakcie w ciągu 5 dni roboczych od dokonania zmiany.

Przede wszystkim, warto wiedzieć, jak dokładnie wygląda sytuacja przedsiębiorcy, którego kasa uległa nagłej awarii. Takie zdarzenie jest uregulowane prawnie, a dokładne ustalenia znajdują się w art. 111 ust. 3 ustawy o VAT, który mówi, że w przypadku awarii kasy podstawowej, sprzedaż musi być ewidencjonowana na kasie rezerwowej. Jeśli jednak również to ostatnie nie jest możliwe – sprzedawca jest zmuszony zawiesić sprzedaż do czasu naprawy kasy.

Jak widać, awaria kasy fiskalnej niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji, dlatego też należy dokładnie zastanowić się przed dokonanie wyboru serwisu kas.

Serwis kasy fiskalnej – co może obejmować?

Wskazać można na dwie najbardziej zasadnicze sytuacje, jeśli chodzi o serwisowanie kasy: jej awarię lub obowiązkowy przegląd techniczny, który musi być dokonywany nie rzadziej niż raz na 2 lata. Co ważne, w tym ostatnim przypadku należy dokładnie przestrzegać terminów wynikających z książki serwisowej. W związku z nowelizacją prawa z 2019 roku, Krajowa Administracja Skarbowa bardzo szybko zauważy nieprawidłowości w zakresie przestrzegania terminów przeglądów.

Kto może przeprowadzać serwis kasy fiskalnej?

Ustawodawca zdecydował się narzucić przedsiębiorcom określony termin, w którym muszą być dokonywane przeglądy kas fiskalnych, jednak to nie wszystko. Dodatkowo, naprawa kas fiskalnych oraz jej cykliczne przeglądy mogą być dokonywane tylko i wyłącznie przez uprawnione do tego podmioty.

Co ważne, uprawnienia są wydawane na poszczególne rodzaje kas, a dany serwis nie ma obowiązku uzyskiwać ich wszystkich. Dlatego też należy sprawdzić, czy rozważany serwis może naprawiać konkretną, posiadaną przez przedsiębiorcę kasę.

Takiego sprawdzenia można dokonać na stronach rządowych, w wykazie, który jest udostępniany przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. To bardzo ważne, aby sprawdzać możliwość dokonywania serwisu przez dany podmiot: jeśli nie występuje on na liście, sytuacja taka jest rozpatrywana przez urząd na równi z zupełnym brakiem przeglądu.

W celu wyszukania potencjalnego serwisanta w wykazie, należy wejść na stronę www.podatki.gov.pl, gdzie trzeba podać numer serwisanta. Po pozytywnym zweryfikowaniu tej danej, można sprawdzić wiele informacji, między innymi:

– datę ważności upoważnienia do serwisowania kas,

– dokładne rodzaje kas, na które uprawnienia zostały przyznane,

– numer identyfikacyjny serwisanta,

– NIP głównego serwisu, a także osoby fizycznej lub prawnej prowadzącej go.

Naprawa kas fiskalnych jak wybrać serwis?

Wybór dobrego serwisu nie ogranicza się oczywiście tylko i wyłącznie do doboru podmiotu, który posiada stosowne uprawnienia. Jakkolwiek jest to kwestia bardzo istotna, należy zwrócić uwagę również na szereg innych kwestii. Jakich?

1. Cena – jako że ustawodawca nie zdecydował się narzucić wysokości cen za świadczone usługi, serwisy kas fiskalnych same ustalają kwoty na zasadach wolnego rynku. Zdecydowanie warto jest zorientować się, jak wyglądają ceny w najbliższej miejscu prowadzenia działalności okolicy i dokładniej sprawdzić ofertę najtańszych serwisów;

2. Doświadczenie – choć za doświadczeniem nie zawsze idzie jakość świadczonych usług, w zdecydowanej większości przypadków serwisy posiadające uprawnienia od wielu lat posiadają zdecydowanie większą wiedzę. Zatrudnieni w punktach serwisanci widują wiele rodzajów kas oraz rozmaite usterki, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu, są w stanie na podstawie nabytej wiedzy szybciej diagnozować usterki;

3. Terminy napraw – zazwyczaj najbardziej oblegane serwisy mają nieco dłuższe terminy, jednak warto zorientować się, ile dokładnie trwa naprawa. Nawet cieszące się popularnością punkty powinny znaleźć czas na przeprowadzenie przeglądu bądź naprawy w ciągu kilku dni roboczych. Przed rozpoczęciem współpracy warto również dopytać, jak rozwiązywane są sytuacje wyjątkowe (jak np. jednoczesna awaria kasy podstawowej i rezerwowej) – czy istnieje np. możliwość dopłaty do usługi ekspresowej, realizowanej szybciej niż zazwyczaj;

4. Opinie klientów – w dobie internetu w sieci można znaleźć naprawdę wiele informacji dotyczących mniejszego lub większego stopnia zadowolenia klientów. Warto zapoznać się z nimi i rozważyć podczas wyboru serwisu, mając jednak na uwadze, że zdarzają się niestety nieczyste zagrania konkurencji czy zwykłe nieporozumienie z niezadowolonym klientem. Choć trudno uważać opinie innych klientów za podstawową kwestię podczas wyboru serwisu kas fiskalnych, to zdecydowanie zagadnienie, na które warto zwrócić uwagę.

Jak widać, wybór najlepszego serwisu do naprawy kas fiskalnych wymaga nieco zachodu oraz cierpliwości. Jednak czas, jaki trzeba poświęcić na wyszukanie informacji zwróci się przy pierwszym przeglądzie czy awarii urządzenia. Korzystając z usług dobrego serwisu można bowiem mieć pewność, że usługa zostanie wykonana rzetelnie, w możliwie najkrótszym terminie i za rozsądną cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.