Odstąpienie od umowy o kredyt na firmę – czy ponosimy jakieś koszty?

Kredyty na firmę przydatne są w sytuacji, gdy właściciel przedsiębiorstwa chce ją rozwijać, szuka sposobu na inwestycje, poszerzanie rynków zbytu, zmianę oferty i wiele innych form rozwijania działalności. Zdarza się też często, że kredyt ma być sposobem na odbicie się od dna czy uratowanie działalności. Bez względu na to, z jakiego powodu chcemy sięgnąć po dodatkowe finansowanie, warto bardzo uważnie sprawdzić firmowe finanse i upewnić się, czy udźwigniemy koszty comiesięcznych rat.

Kredyty i pożyczki dla firm znajdziemy nie tylko w bankach, ale również w instytucjach pozabankowych. Oferują one całkiem sporo różnych form finansowania dla tych firm, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą skorzystać z kredytu bankowego. Uzyskanie finansowania w parabanku jest zdecydowanie łatwiejsze, nie ma bowiem aż tak wielu restrykcji i formalności co przy uzyskaniu kredytu w banku. Oczywiście, trzeba jednak zadbać o to, by znaleźć dobrą i sprawdzoną ofertę w solidnej firmie, która cieszy się renomą i jest uważana za godną zaufania. Na https://pozyczka-bez-zaswiadczen.pl można znaleźć sporo ciekawych i rzetelnych informacji na temat firm pozabankowych. Warto się z nimi zapoznać, zanim zaczniemy składać wniosek o dodatkowe finansowanie.

Kiedy można odstąpić od umowy?

Bardzo często zdarza się, że kredyt czy pożyczka, po którą sięgamy po kilku dniach czy tygodniach okazuje się niepotrzebna. Czasem firma uzyskuje finansowanie z innych źródeł, czasem nieterminowi kontrahenci opłacają większe faktury i nie trzeba już szukać dodatkowego finansowania. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest odstąpienie od umowy z bankiem. Mamy na to czas przez 14 dni od podpisania umowy. podobne zasady i warunki panują w firmach pozabankowych. Odstąpienie od umowy nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Nie trzeba również podawać przyczyn. Koniecznie trzeba jednak zwrócić całą pożyczoną kwotę. To lepsza opcja niż jej późniejsze spłacanie, gdyż możemy dzięki temu uniknąć odsetek i wielu innych kosztów spłacanego kredytu. Jeśli jednak odstąpimy od umowy, a kwoty pożyczonej nie oddamy, bank lub firma pozabankowa z pewnością zaczną dochodzić swoich praw.

Kredyt nie zawsze uratuje firmę

Wielu przedsiębiorców sięga po kredyty czy pożyczki po to, by za ich pomocą spłacić inne zobowiązania, uregulować należności czy utrzymać firmę na powierzchni. Okazuje się jednak, że nie jest to dobra opcja. Zaciąganie kredytów na spłatę innych zobowiązań nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, zarówno w przypadku klientów prywatnych, jak i firmowych. Prowadzi to najczęściej do wpadnięcia w spiralę zadłużenia, z której wyjście jest bardzo trudne, często trwa nawet przez wiele lat. Jeśli firma ma już wiele kredytów, które co miesiąc spłaca, nie powinno się brać na głowę kolejnego. Dobrym rozwiązaniem może być natomiast konsolidacja, czyli zamiana wszystkich zobowiązań na jedno, którego rata będzie niższa, czasem całkiem sporo, od sumy wcześniej spłacanych rat. Taka forma ratowania firmy przed upadkiem jest zdecydowanie bardziej realna niż zaciąganie kredytu, który powiększy jedynie poziom firmowego zadłużenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.