Jak ograniczyć ilość odpadów budowlanych?

Zmniejszenie ilości odpadów budowlanych nie jest tak dużym wyzwaniem, jak mogłoby się wydawać. Nowa branża budowlana generuje ogromne ilości odpadów budowlanych na każdy metr kwadratowy budynku. Dla domu o powierzchni 2000 m kwadratowych, to równa się kilka tysięcy kilogramów odpadów. W biurowcu średniej wielkości o powierzchni 50 000 m kwadratowych powstanie prawie 100 ton odpadów. Jeśli projekt obejmuje rozbiórkę, ten sam budynek o powierzchni 50 000 m kwadratowych spowoduje powstanie prawie 4 000 ton odpadów (!). Oczywiście firmy takie jak https://gruzking.pl poradzą sobie z każdą ilością, ale nie zmienia to faktu, iż warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak ograniczyć ilość odpadów budowlanych.

Nic dziwnego, że odpady budowlane i rozbiórkowe są głównym składnikiem składowisk w naszym kraju, stanowiąc ponad 40% ich składu. Robiąc postępy w ograniczaniu ilości odpadów budowlanych, możemy oszczędzić miejsce na wysypiskach i zmniejszyć potrzebę tworzenia nowych składowisk. Możemy również ograniczyć produkcję gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń powstających na wysypiskach.

Rozbiórka przed wyburzeniem

Jednym ze sposobów zmniejszenia ilości odpadów budowlanych jest rozpoczęcie „miękkiego” wyburzenia budynku, zwanego rozbiórką, przed całkowitym wyburzeniem. Rozbiórka obejmuje demontaż konstrukcji w celu odzyskania materiałów budowlanych do ponownego wykorzystania. W wyniku rozbiórki materiały, takie jak:

 • okna,
 • armatura hydrauliczna,
 • płytki sufitowe i podłogowe,
 • duże kawałki drewna

są usuwane tak, aby można je było wykorzystać przy nowej budowie lub renowacji. Co można poddać recyklingowi lub ponownie wykorzystać. Laboratorium produktów leśnych szacuje, że prawie 90% zniszczonego domu lub biura można poddać recyklingowi. Jednak informuje się też, że mniej niż 30% odpadów budowlanych jest faktycznie poddawanych recyklingowi lub ponownie wykorzystywanych. Typowe odpady z budowy i rozbiórki powstające na placu budowy, które można poddać recyklingowi, obejmują:

 • Metal
 • Beton
 • Płyta gipsowo-kartonowa
 • Cegła
 • Zadaszenie
 • Płyta gipsowo-kartonowa
 • Plastik
 • Asfalt
 • Drewno
 • Szkło

Współpraca z organizacją zajmującą się odzyskiwaniem środowiska zapewnia kompleksowe zasoby do zaspokojenia potrzeb związanych z odpadami budowlanymi, w tym wywóz gruzu Warszawa, zbieranie odpadów z budowy i rozbiórki, ocenę możliwości recyklingu i ponownego wykorzystania, a także odpowiedzialną dla środowiska utylizację pozostałych odpadów.

Czego nie należy używać ponownie?

Rozbiórka starszych budynków może czasami powodować blokady dróg w celu zmniejszenia ilości odpadów budowlanych, ponieważ wiele materiałów budowlanych stosowanych w tych budynkach nie jest już zatwierdzonych do nowych konstrukcji, w tym azbest i farba ołowiana. Jeśli masz pojemnik zwijany, możesz po prostu wrzucić do niego wszystkie odpady. Upewnij się, że przestrzegasz przepisów.

Usunięcie azbestu jest wymagane przed jakąkolwiek rozbiórką lub rozbiórką. Należy go odpowiednio obchodzić i usuwać na wysypiskach, które są zatwierdzone do przyjmowania materiałów zawierających azbest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.