Olej z ostropestu – na co go stosować?

Wszyscy wiedzą, że zdrowie to najważniejsza rzecz na świecie. Jednak w życiu codziennym bardzo często o tym zapominamy. Niezdrowa dieta czy nadmierne spożywanie alkoholu negatywnie wpływają na stan naszej wątroby. Istnieje jednak wiele suplementów, które prozdrowotnie wpływają na nasz stan. Z pomocą przychodzi nam olej z ostropestu, który ma zbawienny wpływ na drogi żółciowe jak i właśnie wątrobę. Warto poznać się z tą niezwykłą rośliną i poznać jej pozytywne cechy.

Początki leczniczych zastosowań tej rośliny sięgają czasów starożytnych. Wywodzi się z terenów położonych nad Morzem Śródziemnym, jednak teraz uprawiana jest praktycznie na całym świecie. Substancje lecznicze Ostropestu uzyskuje się głównie w postaci oleju uzyskiwanego głównie z jego nasion. Olej ten ma ogromne zastosowanie lecznicze gdyż można go stosować zarówno doustnie, jak i bezpośrednio na skórę.

Skład, właściwości i zastosowanie oleju z ostropestu

Jak już wspominaliśmy, w nasionach ostropestu znajduje się wiele cennych substancji leczniczych, do których głównie należy witamina K i C, kwas linolowy, sole mineralne, kwasy organiczne, sylimaryna i garbniki. Zastowanie tej rośliny jest niezwykle szerokie. Przede wszystkim wpływa ona niezwykle pozytywnie na pracę wątroby. Jednocześnie oczyszcza ją ze szkodliwych toksyn jak i ochrania. Olej ostropestowy stosowany jest też do leczenia wszelkich schorzeń spowodowanych przez nadmierne spożywanie alkoholu i długotrwałego używania leków. Znajduje swoje zastosowanie także w leczeniu wszelkich dolegliwości wątrobowych. Specyfik ten jest zbawienny dla naszego układu trawiennego dzięki kwasom organicznym. Olej ostropestowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Znajdzie swoje miejsce także w pomocy stymulacji mózgu. Przez to wpływa korzystnie na koncentrację i procesy zapamiętywania.

Sylimaryna zawarta w ostropeście łagodzi objawy chorób jamy ustnej, gardła czy krtani. Poza doustnymi zastosowaniami olej ten można stosowań też zewnętrznie. Stosowany jest na oparzenia, trudno gojących się ran alergii atopowej czy kontaktowej. Nie należy tutaj zapominać, że lek ten pomaga przy nadmiernym rogowaceniu się skóry. Ostropest nie tylko chroni i leczy skórę, ale też ją leczy. Dzięki dużym zawartościom witaminy E spowalnia proces starzenia się skóry, a także stymuluje procesy regeneracyjne. Działa też antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Suplement ten ma ogromne zastosowanie w medycynie, dlatego ciężko wymienić tu wszystkie jego zastosowania.

Dawkowanie i skutki uboczne oleju z ostropestu

Olej z ostropestu dawkuje się zwykle doustnie, jedna lub dwie łyżeczki dziennie. Nie należy zapominać, że w przypadku poważniejszych schorzeń jego stosowanie warto skonsultować z lekarzem. Olej stosowany też jest często w kuchni, jako dodatek smakowy. Ciekawą sprawą jest fakt, że według badań klinicznych ostropest nie wywołuje skutków ubocznych. Jednak według nieoficjalnych źródeł może on wywoływać bóle głowy, zgagę, biegunkę czy niestrawność. Mimo tego olej z ostropestu uznawany jest jako lek w pełni bezpieczny do użytku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.